Cumhuriyet'ten günümüze İzmit'te tiyatro
Theater in Izmit from the Republic to the present
  1. Tez No: 988092
  2. Yazar: ERSİN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dramatik Sanatlar Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin sanat merkezi İstanbul'un hemen yanında bulunan İzmit'in tiyatro hareketliliği hakkında bilgi vermek ve kendine has bir tiyatro kültürü olduğunu anlatıp, İzmit'in tiyatro alanında söz söyleyebilecek bir potansiyeli olduğunu ortaya koymaktır. Özellikle basılı kaynakların yetersizliği bu çalışma önündeki en büyük engeldir. Ancak tiyatro alanında Türkiye'de basılı kaynak sorunu yıllardır var olagelen bir sorundur. Ayrıca genel olarak tiyatronun dışında, spesifik bir alanda yani bu çalışmanın başlığı konusunda, ülkemizde basılı kaynak bulmak oldukça zordur. Aslında bu çalışmanın yapılması, bu yazılı kaynak sorununa bir nebze olsun katkı sunarak, sorunun çözümüne ortak olmaktır. Özellikle 2000 yılından sonraki dönem için yazılı kaynak bulmak neredeyse olanaksız olduğundan daha çok tanıklıklarla ve şahsen içinde bulunduğum bir zaman olduğundan, çalışmanın bu kısmı, tanıklıklar ve şahsi tanıklığımla ilerledi. Var olan tüm basılı kaynakların hepsine ulaşıldı ki zaten bu konu başlığı altına girecek olgunlukta kaynaklara nicelik olarak bakıldığında, çok yetersiz olduğu görülecektir. İzmit'in bu alandaki potansiyelin sürekli ihmal edilmiş olması ve İzmit tarihi denilince akla“Antik Dönem”gelmesi nedeniyle çağdaş tarihçilik henüz İzmit için, özellikle de tiyatro alanında bir kaynak üretebilmiş değil. Çalışma İzmit'in tiyatro tarihini,“İzmit'in Tarihi”,“İzmit'te Tiyatro Yapıları”ve“İzmit'te Tiyatro Yaşamı”başlıklarında ele alınmış ve kentte şu ana kadar yapılan tüm tiyatro eylemlerine bir atıf yapmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give information about the theater activity of Izmit, which is right next to Turkey's art center Istanbul, and to explain that it has a unique theater culture and to reveal that Izmit has a potential to have a say in the field of theatre. Especially the inadequacy of printed resources is the biggest obstacle to this study. However, in the field of theater, the problem of printed resources in Turkey is a problem that has existed for years. In addition, it is very difficult to find a printed source in our country in a specific field, namely the title of this study, apart from theater in general. In fact, making this study is to contribute to the problem of written sources, and to be a partner in the solution of the problem. Since it is almost impossible to find written sources especially for the period after 2000, this part of the work proceeded with testimonies and my personal testimony, since it was a time that I was in personally and more with testimonies. All of the existing printed resources have been reached, and it will be seen that when the resources that are mature enough to fall under this topic are looked at in terms of quantity, it will be seen that they are very insufficient. Contemporary historiography has not yet been able to produce a source for Izmit, especially in the field of theater, as the potential of Izmit in this area has been constantly neglected and the“Ancient Period”comes to mind when Izmit history is mentioned. The study dealt with the theater history of Izmit under the titles of“History of Izmit”,“Theatre Buildings in Izmit”and“Theatre Life in Izmit”and tried to make a reference to all the theater acts in the city so far.