Nesnelerin yapay zekası (AIoT) tabanlı enerji sistemleri için bir az-kodlu geliştirme platformu
A low-code development platform for artificial intelligence of things (AIoT) enabled energy systems
  1. Tez No: 988124
  2. Yazar: MEHMET EMİN ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEYLANİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Yapay Zeka (AI) ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerinin bir araya gelmesinin,“Nesnelerin Yapay Zekası”(AIoT) için altyapı oluşturduğu görülmektedir. Bu entegrasyonun amacı, insan-makine etkileşimleri, IoT operasyonları ve büyük veri analitiği gibi çeşitli alanlarda iyileştirmeler sağlamaktır. AIoT tabanlı enerji sistemleri kullanıcılara bu avantajları sunarken, geliştiriciler özellikle veri toplama ile ilgili olanlar olmak üzere karmaşık yazılım bileşenlerini geliştirme ve entegre etme konusunda zorluklarla karşılaşabilmektedir. Ayrıca, enerji sistemleri için artan güvenlik ve kalite gereksinimleri, geliştirme süreçlerinin daha etkili ve daha otomatik bir şekilde yönetilmesini gerekli kılmıştır. Bu bağlamda, az-kodlu geliştirme platformlarının (LCDP) sağlanması, bu tür sistemlerin tasarım ve uygulamasını kolaylaştırabilir ve model güdümlü mühendisliği (MDE) destekleyebilir. Bu nedenle, bu çalışma, yeni bir uygulama alanı olan AIoT destekli enerji sistemlerinde az-kodlu geliştirme yaklaşımının sunduğu avantajlardan yararlanmak için bir LCDP sunmaktadır. Bu çalışmada sunulan LCDP, mevcut IoT tabanlı enerji cihazlarında kullanılan çeşitli araçları entegre etmekte ve bu araçların tek bir sistem üzerinden yönetilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, gereksinim tanımından modelleme ve kod üretimine kadar tüm süreçlerin otomasyonunu destekler. Geliştirilen LCDP, cihaz tanımları, gerçek zamanlı değer arayüzleri ve uygulanacak yapay zeka yaklaşımları gibi gereksinimlerin kolayca belirtilmesini sağlar. Bu çalışma, önerilen LCDP'nin, AIoT özellikli enerji sistemlerinin farklı bileşen perspektiflerinden grafiksel bir sözdizim kullanılarak nasıl kolayca modellenmesini ve nihayetinde otomatik kod üretimini nasıl sağladığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
It is observed that Artificial Intelligence (AI) and Internet of Things (IoT) technologies are merging to form the infrastructure of“Artificial Intelligence of Things”(AIoT). The aim of this integration is to provide improvements and benefits in various areas such as human-machine interactions, IoT operations, big data analytics, and more. Although AIoT-based energy systems offer the aforementioned benefits to users, developers may encounter difficulties particularly in preparing and integrating the complex software components related to data collection in the development of such systems. Moreover, the increasing security and quality requirements of energy systems have made it necessary to manage development processes more effectively and in a more automated manner. Within this context, providing low-code development platforms (LCDP) may facilitate the design and implementation and support the model-driven engineering (MDE) of such systems. Hence, in this paper, we introduce an LCDP for AIoT-enabled energy systems to benefit from these promising features of the low-code development in this new application domain. The LCDP herein integrates the various tools used in current IoT-based energy devices and enables their management through a single tool. Furthermore, it supports the automation of all processes from requirement specification to modeling and code generation. The developed LCDP enables easy definition of requirements such as device descriptions, real-time value interfaces, and AI approaches to be applied. We discuss how the proposed LCDP may provide easy modeling of AIoT-enabled energy systems with its graphical syntax from various component viewpoints and hence is capable of automatic code generation in the end.