Ürün yaşam döngüsünde tasarım verilerinin yönetimi ve PDM/SAP entegrasyonu
Management of design data in product lifecycle and integration of PDM/SAP
- Tez No: 988134
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ PEKBEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Bilim ve Teknoloji, Engineering Sciences, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında savunma sanayisinde faaliyet gösteren büyük ölçekli bir mühendislik şirketinde Ürün Veri Yönetimi (PDM) sistemi Teamcenter ile Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP) sistemi SAP arasındaki entegrasyon eksikliğinden doğan veri tutarsızlıkları incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda iki farklı sistemdeki verileri otomatik olarak karşılaştıran ve tespit edilen hataları sınıflandıran özgün bir yazılım aracı geliştirilmiş ve araçtan elde edilen bulgular doğrultusunda iyileştirme önerileri sunulmuştur. Araştırma mekanik tasarım meta verilerinin PDM sisteminden ERP'ye manuel aktarım sürecine odaklanmıştır. Bu amaçla Tasarım Bilimi Araştırması (DSR) ile Vaka Çalışması metodolojileri eş zamanlı kullanılmıştır. DSR yaklaşımı nedeniyle Java ve C++/ITK tabanlı özgün bir yazılım aracı geliştirilmiş ve bu araç sistemler arası verileri otomatik olarak karşılaştırıp hataları önceden tanımlı kategorilere ayırmıştır. Analizler sistemler arasında kayda değer ve ölçülebilir tutarsızlıkların varlığını kanıtlamıştır. Örneğin 2017 öncesinde hatasız veri oranı %17'nin altında kalırken standart iş akışının devreye alınması sonrası bu oran %88'in üzerine çıkmıştır. Geliştirilen teşhis aracı mevcut hataları açıkça ortaya koyarak veri temizliği çalışmalarına yol göstermiş ve kurumun gelecekteki tam entegrasyon projeleri için stratejik bir hazırlık adımı niteliği taşımıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the data inconsistencies caused by the lack of integration between the Product Data Management (PDM) system Teamcenter and the Enterprise Resource Planning (ERP) system SAP at a large engineering company in the defense industry are examined. To this end, a unique software tool was developed that automatically compares data from two different systems and classifies the errors detected, and improvement recommendations were made based on the findings obtained from the tool. The research focused on the manual transfer of mechanical design metadata from the PDM system to the ERP system. To achieve this, Design Science Research (DSR) and Case Study methodologies were used simultaneously. As part of the DSR approach, a custom software tool built in Java and C++/ITK was created, and this tool automatically compared data between the systems and sorted errors into predefined categories. The analyses proved that significant and measurable inconsistencies existed between the systems. For example, before 2017 the error-free data rate was below 17 percent while after the standard workflow was introduced it climbed above 88 percent. By clearly revealing current errors, the diagnostic tool guided data-cleaning efforts and served as a strategic preparatory step for the organization's future full-integration projects.