Tilapia balıklarında genetik ıslah çalışmaları: bir meta analizi
Genetic breeding studies in tilapia fish: a meta analysis
- Tez No: 988135
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE KARAHAN KEMERLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tilapia, hızlı büyümesi, yüksek adaptasyon kabiliyeti ve yem verimliliği nedeniyle artan üretimi ile küresel olarak en önemli su ürünleri yetiştiriciliği ürünlerinden biridir. Üretimde sürdürülebilir bir artışı desteklemek için genetik ıslah, tilapia su ürünleri yetiştiriciliğinin performansını iyileştirmede kilit bir stratejidir. Bu çalışma, kalıtım parametrelerini ve çeşitli tilapia ıslah programlarının etkinliğini değerlendirmek için önceki 40 çalışmanın meta-analizini yapmayı amaçlamıştır. Analiz, hasat ağırlığı kalıtım derecesi için birleşik kalıtım derecesinin 0,2820 olduğunu ve fenotipik varyasyona %28,2'lik bir genetik katkı sağladığını göstermiştir. Hasat ağırlığının en yüksek kalıtım derecesi O. aureus ve O. mossambicus ile melezinde bulunmuştur. Hastalık direnci özelliği benzer kalıtım derecesine (0,28) sahipken, yaşama oranı oranı daha düşüktür (0,13). Çalışmalar arasındaki yüksek heterojenlik, türler, coğrafi konum, tür ve tahmin yöntemi gibi ılımlı faktörlerin önemli bir etkisine işaret etmektedir. Bu bulgular, genetik seçimde genotip-çevre (G×E) etkileşimlerinin dikkate alınmasının önemini vurgulamaktadır. Buna ek olarak, genomik seçim yaklaşımları, özellikle düşük kalıtımsal özellikler için seçim doğruluğunu artırma potansiyeli göstermeye başlamıştır. Gelecekteki tilapia ıslah programlarının genomik seçimi entegre etmesi ve çevresel etkileri ve çiftçilik sistemlerini dikkate alırken üstün türlere öncelik vermesi önerilmektedir. Gelecekteki meta-analizlerin kalitesini artırmak için daha geniş kapsamlı ve daha tek tip veri raporlamasına sahip daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Tilapia is one of the most important aquaculture commodities globally, with increasing production due to fast growth, high adaptability, and feed efficiency. To support a sustainable increase in production, genetic breeding is a key strategy for improving tilapia farming performance. This study aimed to conduct a meta-analysis of 40 previous studies to evaluate the heritability parameters and effectiveness of various tilapia breeding programs. The analysis showed that the combined heritability for harvest weight heritability was 0.2820, indicating a genetic contribution of 28.2% to phenotype variation. The highest heritability of harvest weight was found in O. aureus and its hybrid with O. mossambicus. Disease resistance trait had similar heritability (0.28), while survival was lower (0.13). The high heterogeneity between studies suggests a significant influence of moderating factors such as species, geographical location, strain and estimation method. These findings highlight the importance of considering genotype-environment (G×E) interactions in genetic selection. In addition, genomic selection approaches are beginning to show potential for improving selection accuracy, particularly for low-heritability traits. It is recommended that future tilapia breeding programs integrate genomic selection and prioritize superior strains, while taking into account environmental influences and cultivation systems. Further research with broader coverage and more uniform data reporting is needed to improve the quality of future meta-analyses.