Ürün yaşam döngüsünde kapalı devre değişiklik yönetimi ile izlenebilirlik
Traceability through closed-loop change management in product lifecycle
- Tez No: 988133
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Yönetim Bilişim Sistemleri, Engineering Sciences, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, günümüzün karmaşık ürünleri için mühendislik değişikliklerinin etkin ve izlenebilir bir şekilde yönetilmesini sağlayacak bir model geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, CMII (Konfigürasyon Yönetimi II) metodolojisinin sunduğu süreç disiplini ile Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE PLM platformunun teknolojik altyapısı bütünleştirilmiştir. Araştırmanın temelini, platformun standart yetenekleri ile CMII referans modeli arasındaki roller, nesneler ve süreç akışları bazında yapılan sistematik bir fark analizi oluşturmaktadır. Bu analizde saptanan boşlukları gidermek üzere, mevcut platform üzerinde yeni rollerin tanımlandığı, karar mekanizmalarının netleştirildiği ve süreçlerin yeniden yapılandırıldığı özgün bir kurumsal değişiklik yönetimi modeli oluşturulmuştur. Geliştirilen modelde, özellikle CMII'nin fiziksel uygulamaları yöneten Uygulama Emri (AO) gibi unsurlarının karşılanabilmesi için, PLM ve ERP sistemleri arasında entegrasyonun zorunlu olduğu ortaya konulmuştur. Oluşturulan kavramsal modelin geçerliliği ve uygulanabilirliği, alan uzmanlarının görüşlerine başvurulan bir anket çalışması ile değerlendirilmiştir. Anket sonuçlarına göre, modelin mevcut standart yeteneklere kıyasla belirgin bir iyileşme sağlayacağı ve ürün yaşam döngüsü boyunca izlenebilirliği önemli ölçüde artıracağı yönünde güçlü bir görüş birliği olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, uygulamanın önündeki en büyük zorlukların teknik yetersizliklerden ziyade, organizasyonel faktörlerden kaynaklandığı görülmüştür. Katılımcılar tarafından projenin başarısı için en kritik unsurun“üst yönetim desteği”olduğu belirtilirken,“çalışanların adaptasyonu”ve“başlangıçtaki iş yükü artışı algısı”gibi konuların en önemli riskler olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, kuruluşlara pratik bir yol haritası sunmakta ve başarılı bir değişikliğin, yalnızca süreç ve teknoloji ile değil, bu unsurları destekleyen kurumsal kararlılık ile mümkün olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to develop a model for managing engineering changes for today's complex products in an effective and traceable manner. To achieve this, the process discipline of the CMII (Configuration Management II) methodology is integrated with the technological infrastructure of the Dassault Systèmes 3DEXPERIENCE PLM platform. The core of this research is a systematic gap analysis based on roles, objects, and process flows, comparing the standard capabilities of the platform with the CMII reference model. To address the gaps identified in this analysis, an original enterprise change management model was created on the existing platform by defining new roles, clarifying decision-making mechanisms, and restructuring processes. The developed model revealed that integration between PLM and ERP systems is essential, especially to accommodate CMII elements that manage physical implementations, such as the Application Order (AO). The validity and applicability of this conceptual model were evaluated through a survey conducted with subject matter experts. According to the survey results, there was a strong consensus that the model would provide a significant improvement over standard capabilities and substantially enhance traceability throughout the product lifecycle. However, it was found that the greatest challenges to implementation arise from organizational factors rather than technical shortcomings. While participants identified“top management support”as the most critical factor for project success, issues such as“employee adaptation”and“the perception of an initial increase in workload”were understood to be the most significant risks. In conclusion, this study offers a practical roadmap for organizations and demonstrates that a successful change is achieved not only through process and technology but also through the corporate commitment that supports these elements.