İneklerde postpartum ovaryum faaliyetlerinin reprodüksiyona etkisi
The effect of postpartum ovarian activity on reproduction in dairy cows
- Tez No: 988137
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, postpartum dönemde ovaryumların siklik aktivitesinin erken başlatılmasının reprodüktif performans üzerine etkilerini araştırmaktır. Reprodüksiyon, süt sığırcılığı işletmelerinde sürdürülebilir üretim ve yüksek verimliliğin en kritik bileşenlerinden biridir. Çalışma, toplam 69 inek üzerinde yürütülmüş olup hayvanlar kontrol grubu (n=34) ve çalışma grubu (n=35) olarak ikiye ayrılmıştır. Çalışma grubundaki hayvanlara postpartum 15. günde GnRH, 26. günde ise PGF2α uygulanmış; kontrol grubuna aynı günlerde plasebo (serum fizyolojik) enjeksiyonu yapılmıştır. Postpartum 26. ve 35. günlerde her iki grupta ovaryum yapıları ile postpartum kornu uteri involusyonu B-mode ultrasonografi ile değerlendirilmiştir. Postpartum 60. günü dolduran tüm hayvanlara Presynch–Ovsynch protokolü uygulanmıştır. Postpartum 26. gündeki ovaryum değerlendirmesinde çalışma grubunda %55,9 oranında folikül, %44,1 oranında korpus luteum (CL) belirlenmiş; kontrol grubunda ise bu oranlar sırasıyla %61,8 ve %38,2 olarak saptanmıştır. Presynch aşamasına gelene kadar karşılaşılan metritis insidansı kontrol grubunda %8,8 (3 hayvan), çalışma grubunda %14,3 (5 hayvan) olarak kaydedilmiştir. Çalışma süresince reforme oranı kontrol grubunda %35 iken çalışma grubunda %8,6 olarak bulunmuştur. Postpartum 26. günde yapılan uterus muayenesinde kontrol grubunda gebe kornu çapı 3,58±0,10 cm, gebe olmayan kornu çapı 3,04±0,09 cm; çalışma grubunda ise sırasıyla 3,33±0,11 cm ve 2,82±0,08 cm ölçülmüştür. Postpartum 35. günde bu değerler kontrol grubunda 3,24±0,12 cm ve 2,77±0,11 cm; çalışma grubunda ise 2,88±0,09 cm ve 2,38±0,07 cm olarak belirlenmiştir. Gebelik başına tohumlama sayısı kontrol grubunda 3,61±2,61 iken çalışma grubunda 2,86±2,10 olarak hesaplanmıştır. Doğum–ilk tohumlama aralığı kontrol grubunda 75,42±20,14 gün, çalışma grubunda 75,54±31,91 gündür. Doğum–gebe kalma aralığı kontrol grubunda 134,00±66,43 gün, çalışma grubunda ise 146,13±85,95 gün olarak bulunmuştur. İki doğum arası süre kontrol grubunda 414,50±66,43 gün, çalışma grubunda 426,13±85,95 gündür. Toplam dokuz parametre üzerinden yapılan değerlendirme sonucunda, özellikle uterus involusyonu ve reforme oranlarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ovulasyon ve CL oluşumu ile gebelik sağlanıncaya kadar gerçekleşen tohumlama sayılarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmasa da çalışma grubunda daha olumlu eğilim gözlenmiştir. Postpartum erken dönemde ovaryum faaliyetlerinin uyarılmasının, geçiş döneminde sorun yaşayan işletmelerde daha iyi sonuçlar verebileceği düşünülmektedir. Çalışmanın daha geniş hayvan materyali ile tekrarlanması ve kullanılan GnRH–PGF2α protokollerinin yeni jenerasyon analoglarla değerlendirilmesi, elde edilen verilerin çalışma grubu lehine güçlenmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of early initiation of ovarian cyclic activities during the postpartum period (pp) on reproductive performance. Reproduction is one of the most critical factors for sustainable production and high efficiency in dairy cattle operations. The study was conducted on a total of 69 cows, divided into a control group (n=34) and a treatment group (n=35). In the treatment group, GnRH was administered on pp day 15 and PGF2α on pp day 26, while the control group received placebo (physiological saline) on the same days. Ovarian structures and postpartum uterine horn involution were evaluated using B-mode ultrasonography on pp days 26 and 35. All cows that reached pp day 60 were subjected to the Presynch–Ovsynch protocol. On pp day 26, the incidence of ovarian structures in the treatment group was 55,9% follicles and 44,1% corpus luteum (CL), while the control group exhibited 61.8% follicles and 38,2% CL. Before the initiation of the Presynch protocol, metritis incidence was 8,8% (3 cows) in the control group and 14,3% (5 cows) in the treatment group. The reform rate during the study period was 35% in the control group and 8,6% in the treatment group. Uterine examinations on pp day 26 revealed that in the control group, the gravid horn diameter was 3,58±0,10 cm and the non-gravid horn diameter was 3,04±0,09 cm. In the treatment group, these values were 3,33±0,11 cm and 2,82±0,08 cm, respectively. On pp day 35, the gravid and non-gravid horn diameters were 3,24±0,12 cm and 2,77±0,11 cm in the control group, and 2,88±0,09 cm and 2,38±0,07 cm in the treatment group, respectively. The number of services per conception was 3.61±2,61 in the control group and 2,86±2,10 in the treatment group. The calving-to-first-service interval was 75,42±20,14 days in the control group and 75,54±31,91 days in the treatment group. The calving-to-conception interval was 134,00±66,43 days in the control group and 146,13±85,95 days in the treatment group. The calving interval was 414,50±66,43 days in the control group and 426,13±85,95 days in the treatment group. Evaluation of nine reproductive and uterine parameters showed significant differences between the groups in terms of uterine involution and reform rate. Although no statistically significant differences were found in ovulation rates, CL detection on pp day 26, or number of services until conception, the treatment group showed numerically more favorable outcomes. Early stimulation of ovarian function in the pp period may yield better reproductive results particularly in herds experiencing transition-period problems. Repeating the study with a larger sample size and utilizing newer-generation GnRH and PGF2α analogs may enhance the outcomes in favor of the treatment group.