Sosyal öğrenme destekli aktör kritik pekiştirmeli öğrenme üzerine
On social learning enhanced actor critic reinforcement learning
  1. Tez No: 988141
  2. Yazar: NURGÜL KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. MEHMET DİNÇER ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, bir Sosyal Öğrenme modeli olan Taklit Öğrenmenin, Aktör-Kritik Pekiştirmeli Öğrenme algoritmasına entegre edilmesiyle oluşturulan yeni bir yöntem sunulmaktadır. Çalışmanın amacı, engelsiz, sabit engelli ve rastgele yerleştirilmiş engellere sahip labirent ortamlarında, önerilen yöntem ile Aktör-Kritik algoritmasını kullanan etmenlerin öğrenme hızını ve çözüm optimalliğini kıyaslamaktır. Çalışmada sunulan yeni yöntem, Aktör-Kritik algoritması ile, etmenler arasında doğrudan tecrübe aktarımı olmaksızın, belirli şartlar altında, gözlenen davranışları taklit eden bir modelin birleştirilmesinden oluşmaktadır. Önerilen yöntemin temel taşı olan taklit etme özelliği Aktör-Kritik algoritmasına entegre edilirken,“sabit olasılık değeri ile taklit”ve“kritik kararı ile taklit”olmak üzere iki farklı yol izlenmiştir. Çalışmada önerilen taklit destekli Aktör-Kritik öğrenme metodunun, labirent yol bulma problemi üzerinde klasik Aktör-Kritik metoduna göre, öğrenme hızının nasıl değiştiği iki boyutlu simülasyon sonuçları aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bu yöntemlerin öğrenme hızlarının kıyaslanmasının yanı sıra, öğrenme süreçlerinin kararlılığı ve zaman içerisinde taklit edilme olasılığının değişimini veren sonuçlar ile çalışma desteklenmiştir. Simülasyon sonuçları, önerilen öğrenme yönteminin; öğrenmeyi genel olarak, önemli ölçüde hızlandırdığını, çoğu labirent ortamında optimum sonuca ulaşırken, özellikle dinamik engelli labirent ortamında olasılıksal taklit etme metodunun optimum çözüme ulaşma konusunda iyi sonuç vermediğini göstermektedir. Bununla birlikte, çalışmada sunulan Taklit Destekli Aktör-Kritik yönteminin kararlılığının standart Aktör-Kritik yaklaşımına kıyasla, bir durum istisna olmak üzere, daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular, taklit ile öğrenmenin Aktör-Kritik çerçevesine entegre edilmesinin, özellikle karmaşık ortamlarda optimum çözüme yakınsamayı ve yöntemin kararlılığını artırdığını göstermektedir. Bu çalışmada önerilen yeni yaklaşım, gözlem yoluyla verimli öğrenme gerektiren otonom navigasyon ve robotik sistemlerde potansiyel uygulanabilirliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel method developed by integrating Imitation Learning, a model of Social Learning, into the Actor-Critic Reinforcement Learning algorithm is presented. The aim of this study is to compare the learning speed and solution optimality of agents utilizing the proposed method against those using the standard Actor-Critic algorithm within maze environments characterized by obstacle-free, fixed obstacles, and randomly placed obstacles. The proposed approach combines the Actor-Critic algorithm with a model that imitates observed behaviors under certain conditions, without requiring direct experience transfer between agents. In integrating the imitation feature–the cornerstone of the newly structured method–into the Actor-Critic algorithm, two distinct approaches were adopted: imitation based on a fixed probability value and imitation based on the critic's decision. The impact of the imitation-enhanced Actor-Critic learning method on learning speed, compared to the classical Actor-Critic method, is evaluated through two-dimensional simulations on a maze pathfinding problem. In addition to comparing learning speeds of these methods, the study is supported by results demonstrating the stability of the learning processes and the variation of imitation probability over time. Simulation results show that the proposed learning method significantly accelerates learning overall, achieving optimal results in most maze environments, while the probabilistic imitation method does not perform well in reaching the optimum solution, especially in dynamic obstacle maze environments. However, it was observed that the stability of the Imitation-Enhanced Actor-Critic method presented in the study is higher compared to the standard Actor-Critic approach, with one exception. The findings indicate that integrating imitation learning into the Actor-Critic framework increases convergence to optimum solution and stability of the method, particularly in complex environments. The novel approach proposed in this study has potential applicability in autonomous navigation and robotic systems that require efficient learning through observation.