Molecularly imprinted polymer for rapid detetction ofmisfolded protein in preeclampsia diagnosis
Preeklampsi tanısında yanlış katlanmış proteinlerin hızlı tespiti için moleküler baskılı polimer
- Tez No: 988144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR CAKIR HATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Moleküler Tıp, Polymer Science and Technology, Molecular Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Preeklampsi tanısı, sınırlı güvenilirlik ve erken tespit yöntemlerinin eksikliği nedeniyle uzun süredir sorunlu bir hastalık olarak kabul edilmektedir ve dünya çapında yaklaşık %10 oranında gebeliği etkilemektedir. Preeklampsi, kan basıncını ve organları etkileyerek hipertansiyon, böbrek ve karaciğer yetmezliği ile proteinüriye neden olmaktadır. Önceki araştırmalar, preeklampsi tanısı için potansiyel biyobelirteçler olarak yanlış katlanmış proteinlere odaklanmıştır; bu proteinler, preeklamptik kadınların idrarında bulunmaktadır. Bu çalışmada, nörodejeneratif hastalıklarda yaygın olarak araştırılan yanlış katlanmış bir protein parçası olan β-amiloide özgü bir moleküler baskılı polimer (MIP) tasarlanmıştır. Bu tür bir polimer, hızlı ve uygun maliyetli bir tanı aracı geliştirilmesine olanak sağlayabilir. Proje kapsamında, nitel ve nicel veri sağlayan birçok analitik araç kullanılmıştır; bunlar arasında DLS, FTIR, Zeta potansiyeli ve SEM analizleri yer almakta olup, ayrıca bağlanma afinitesi testleri nanodrop spektrofotometresi ile gerçekleştirilmiştir. DLS analizleri, MIP nanojellerinin ortalama 387.0 nm çapında daha büyük bir hidrodinamik çapa sahip olduğunu, buna karşılık NIP nanojellerinin ortalama 270.7 nm Z-ortalamasına sahip olduğunu göstermiştir. Ayrıca, MIP'ler daha yüksek negatif zeta potansiyeli (-33.4 mV) ile daha kararlı bir yüzey yükü sergilerken, NIP'ler-28.5 mV değerindedir ve tüm örnekler ±30 mV eşiğine yakın veya bu eşiğin içinde kabul edilebilir kolloidal stabilite göstermiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) ise başarılı baskılama sürecini doğrulayarak MIP'ler ile NIP'ler arasında belirgin morfolojik farklılıklar ortaya koymuştur. Üretilen MIP'lerin seçiciliğini değerlendirmek amacıyla bağlanma deneyleri gerçekleştirilmiş ve bu deneyler, MIP'lerin β-amiloid (4- 10) peptidine karşı NIP'lere kıyasla b
Özet (Çeviri)
Preeclampsia diagnosis has been along suffered disease due to limited reliability and lack of early detection methods, affecting around 10% of pregnancies worldwide. Preeclampsia impacts blood pressure and organs, causing hypertension, kidney and liver failure, and proteinuria. Previous research has primarily focused on misfolded proteins as potential biomarkers for preeclampsia diagnosis, present in the urine of preeclamptic women. This study has designed a molecularly imprinted polymer specific to β-amyloid, a misfolded protein fragment widely investigated in neurodegenerative diseases, such polymer can give rise to a rapid affordable diagnostic tool. This project has conducted many analytical tools providing qualitative and quantitative data, including DLS, FTIR, Zeta potential, and SEM, in addition to binding affinity tests conducted via nanodrop spectrophotometer. DLS analysis revealed that MIP nanogels had larger average of 387.0 nm diameter, while NIP nanogels had an average of Z-average 270.7 nm, along with a more stable surface charge, as indicated by a higher negative zeta potential -33.4 mV and -28.5 mV, respectively, with all samples demonstrating acceptable colloidal stability near the ±30 mV threshold. Scanning electron microscopy (SEM) further confirmed the successful imprinting process, showing distinct morphological differences between MIPs and NIPs. Binding experiments were conducted to assess the selectivity of the fabricated MPs, whereas the experiments collectively demonstrated the superior affinity and selectivity of MIPs toward β-amyloid (4-10) peptide compared to NIPs, as MIPs ex