Elma suyu ve yan ürün üretim süreçlerinin performans ve sürdürülebilirlik açısından incelenmesi
Assessment of apple juice and by-product production processes in terms of performance and sustainability
- Tez No: 988143
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YEKTA GÖKSUNGUR, PROF. DR. SEDA GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, elma suyu üretim süreci, termodinamik verimlilik ve çevresel etkiler açısından bütüncül bir yaklaşımla incelenmiştir. Çalışmada, cam şişe dolum ve aseptik karton dolum olmak üzere iki farklı dolum yöntemi ekserji verimliliği ve yaşam döngüsü analizi perspektifinden karşılaştırılmıştır. Ayrıca elma suyu üretim sürecinde ortaya çıkan elma posasının, elma marmelatı ve diyet lifi gibi katma değerli ürünlere dönüştürülmesi de değerlendirilmiş, bu yan ürünlerin çevresel etkileri ve sistem verimliliği üzerindeki katkıları analiz edilmiştir. Tez çalışması kapsamında, elma suyu üretiminde iki farklı dolum senaryosu olan aseptik karton dolum ve cam şişe dolum senaryoları incelenmiş ve bu süreçlerde atıkların değerlendirilip değerlendirilmemesine göre ekserji verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Atık değerlendirilmeden yapılan üretimde aseptik karton dolum (AD) senaryosunda ekserji verimi %58,9, cam şişe dolum (CD) senaryosunda ise %59,9 olarak hesaplanmıştır. Aseptik karton dolum + marmelat üretimi (AD+M) senaryosunda ekserji verimi %82,5'e, cam şişe dolum + marmelat üretimi (CD+M) senaryosunda ise %83,5'e yükselmiştir. Aseptik karton dolum + diyet lifi üretimi (AD+DL) senaryosunda ise ekserji verimi %72,4, cam şişe dolum + diyet lifi üretimi (CD+DL) senaryosunda ise %73,4 olarak hesaplanmıştır. Yaşam döngü analizlerinde, en yüksek çevresel etki CD+DL senaryosu olarak belirlenmiştir. En düşük çevresel etki senaryosu ise AD+M senaryosu olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the apple juice production process has been examined with a holistic approach in terms of thermodynamic efficiency and environmental impacts. In the study, two different filling methods, glass bottle filling and aseptic carton filling, were compared from the perspective of exergy efficiency and life cycle analysis. Additionally, the conversion of apple pomace generated during the apple juice production process into value-added products such as apple jam and dietary fiber has been evaluated, and the contributions of these by-products to environmental impacts and system efficiency have been analyzed. Within the scope of the thesis, two different filling scenarios in apple juice production, aseptic carton filling and glass bottle filling, were examined and their exergy efficiencies were compared depending on whether wastes were utilized or not. In production without waste utilization, the exergy efficiency was calculated as 58.9% in the aseptic carton filling (AD) scenario and 59.9% in the glass bottle filling (CD) scenario. In the aseptic carton filling + jam production (AD+M) scenario, exergy efficiency increased to 82.5%, and in the glass bottle filling + jam production (CD+M) scenario, it increased to 83.5%. In the aseptic carton filling + dietary fiber production (AD+DL) scenario, the exergy efficiency was calculated as 72.4%, and in the glass bottle filling + dietary fiber production (CD+DL) scenario, it was calculated as 73.4%. In life cycle analyses, the highest environmental impact was determined in the CD+DL scenario. The lowest environmental impact scenario was found to be AD+M.