İskeletsel sınıf 2 ve sınıf 3 maloklüzyonların fonksiyonel ortopedik tedavisi sonrası sagital faringeal hava yolu değişikliklerinin karşılaştırılması: Retrospektif çalışma
Comparison of sagittal pharyngeal airway changes following functional orthopedic treatment of skeletal class 2 and class 3 malocclusions: A retrospective study
  1. Tez No: 988146
  2. Yazar: HAMZA MELAYİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu retrospektif çalışmanın amacı, fonksiyonel tedavisi tamamlanmış mandibular retrognati ile karakterize iskeletsel sınıf 2 maloklüzyonlu bireylerin ve maksiller retrognati ile karakterize iskeletsel sınıf 3 maloklüzyonlu bireylerin sagital havayolu boyutlarındaki değişikliklerin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmaya 75 erkek ve 75 kız toplam 150 hastanın arşiv kayıtları dahil edildi. Bireyler fonksiyonel tedavisi tamamlanmış Sınıf 2 ve Sınıf 3 grupları ile ortodontik tedavi uygulanmayan Kontrol grubu olmak üzere sagital iskeletsel ilişkisine göre üç eşit gruba ayrıldı. Sınıf 2 ve Sınıf 3 gruplarında fonksiyonel tedavi öncesinde(T0) ve sonrasında(T1) lateral sefalometrik radyografiler değerlendirildi. İskeletsel değerlendirmede SNA, SNB, ANB ve Gonial açıları, havayolu değerlendirilmesinde PNS-AD1, PNS-AD2, AD1-Ba, AD2-Ho, SPS, MPS ve IPS hava yolu ölçümleri kullanıldı. Bulgular: Sınıf 2'lerde SNA ve ANB açılarında anlamlı azalmalar, SNB ve Gonial açılarda anlamlı artışlar bulundu(p<0,05). Sınıf 3'lerde SNA, ANB ve Gonial açı değerlerinde anlamlı artış, SNB açısında anlamlı azalma bulundu(p<0,05). Sınıf 2 ve Sınıf 3 gruplarında T1'de T0'a göre AD1-Ba ve AD2-Ho boyutlarındaki azalma ve PNS-AD1, PNS-AD2, SPS ve MPS boyutlarındaki artma istatistiksel olarak anlamlı bulundu(p<0,05). IPS mesafesindeki artış sınıf 2'de anlamlı bulunmazken(p>0,05), sınıf 3'te anlamlı artış bulundu(p<0,05). T0'da sınıf 2 ve sınıf 3'lerde Kontrol grubundan anlamlı miktarda düşük olan PNS-AD2 ve SPS değerleri, T1'de her iki grupta da artarak Kontrol grubuyla benzer bulundu. Değişiklikler gruplar arası incelendiğinde, hava yolu parametrelerinde sınıf 2 ve sınıf 3 gruplarında farklılık bulunmadı. Sonuç: Sınıf 2 hastaların tedavisindeki mandibular öne yeniden konumlandırma ve Sınıf 3 hastalarda yapılan maksiller protraksiyon, hava yolu boyutlarının artmasına katkı sağlamaktadır. IPS mesafesindeki artışın yalnızca sınıf 3 grubunda anlamlı olması, alt faringeal boşluktaki etkinin iskeletsel maloklüzyon tipine bağlı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Aim of this retrospective study was to evaluate the changes in sagittal airway dimensions using lateral cephalometric radiographs in individuals with skeletal Class 2 malocclusion characterized by mandibular retrognathia and individuals with skeletal Class 3 malocclusion characterized by maxillary retrognathia who had completed functional treatment. Method: The study included archive records of 150 subjects (75 females, 75 males). Subjects were divided into three equal groups: treated Class 2, treated Class 3, and an untreated Class 1 Control group. Standardized lateral cephalograms were analyzed at pre-treatment (T0) and post-treatment (T1). Skeletal parameters (SNA, SNB, ANB, Gonial angle) and airway measurements (PNS-AD1, PNS-AD2, AD1-Ba, AD2-Ho, SPS, MPS, IPS) were evaluated. Results: Significant skeletal changes were observed in both groups(p<0.05); notably, SNB increased in Class 2, while SNA increased in Class 3. Regarding airway dimensions, both groups showed significant decreases in AD1-Ba and AD2-Ho, and significant increases in PNS-AD1, PNS-AD2, SPS, and MPS at T1(p<0.05). However, IPS increased significantly only in the Class 3 group(p<0.05), with no significant change in the Class 2 group. PNS-AD2 and SPS values, which were significantly lower than the Control group at T0, increased in both groups at T1 and became similar to the Control group. No significant differences were found between Class 2 and Class 3 groups regarding overall airway changes. Conclusion: Mandibular advancement in Class 2 patients and maxillary protraction in Class 3 patients contribute to airway enlargement. The finding that IPS increased significantly only in the Class 3 group suggests that effects on the lower pharyngeal space depend on the skeletal malocclusion type.