Boru içi akışlarda farklı tip türbülatörlerin ısı transferine olan etkisinin sayısal incelenmesi
The numerical investigation of the effect of different types of turbulators on heat transfer in pipe flows
- Tez No: 988147
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada dış yüzeyine sabit ısı akısı (2500 𝑊/𝑚2) uygulanan, dairesel bir alüminyum boru içerisine, cidardan ayrık ve toplam 45 farklı konfigürasyonda konik yapıya sahip alüminyum türbülatörler yerleştirilmiştir ve 3080-23620 Reynolds sayısı aralığında konik türbülatörlerin ısı tranferi ve basınç düşümüne olan etkileri incelenmiştir. Çalışmanın ve uygulanan metodun literatüre uygunluğunu sağlamak açısından, Nusselt sayısı için Gnielinski ve sürtünme farktörü için Petukhov denklemleri dikkate alınmıştır. Bu denklemler türbülans modelinin belirlenmesinde kullanılmıştır. Boş boru analizlerinden elde edilen sonuçlar, literatürdeki eşitlikler ile karışaltırılmış ve k-ω standart modelinin uygun olduğu görülmüştür. Uygun türbülans modeli sabit 17457 Reynolds değerinde, 100000-2000000 element sayısı aralığında analizleri yapılmıştır ve en uygun mesh yapısının 1336735 element sayısına sahip olduğu görülmüştür. Konik türbülatörler, beş farklı (0°, 90°, 180°, 270°, 360°) açı ile burkularak kullanılmıştır. Konfigürasyonların belirlenmesinde P/D oranı (1, 2 ve 4) ve türbülatörlerin dizilimi (Yakınsak, Iraksak ve Yakınsak-Iraksak) dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, ısı transferindeki en yüksek artış 3080 Reynolds değerinde, I1_360 ( Iraksak, P/D=1 ve 360° dönme açısı) modelinde gerçekleşmiştir ve 3,13 kat artış sağlanmıştır. En yüksek basınç düşümü 23620 Reynolds değerinde, I1_360modelinde gerçekleşmiştir ve 19 kat olmuştur. Termal performans kriterindeki (THP) en yüksek artış Y1_0 ( Yakınsak, P/D=1 ve 0° dönme açısı) modelinde gerçekleşmiştir ve 1,45 kat artış sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the conical turbulators, seperated from the wall, with total 45 configurations have been placed in a circular tube on which a constant heat flux of 2500 𝑤/𝑚2 has been applied and their effects on heat transfer and pressure drop within a Reynolds number rage of 3080 – 23620 have been investigated. To ensure the compatibility of the study and the applied methodology with the literature, the Gnielinski correlation for the Nusselt number and the Petukhov correlation for the friction factor have been considered. These correlations have been used in determining the turbulence model. The results obtained from the emty tube analyses have been compared with the correlations from the literature, and it has been found that the standard k–ω model was appropriate. Using the selected turbulence model, analyses have been performed at a constant Reynolds number of 17457 with mesh sizes ranging from 100,000 to 2,000,000 elements, and the optimal mesh structure is found determined to consist of 1,336,735 elements. The conical turbulators have been used at five different rotation angles (0°, 90°, 180°, 270°, and 360°). In determining the configurations, the P/D ratio (1, 2, and 4) and the arrangement of the turbulators (Convergent, Divergent, and Convergent–Divergent) have been considered. According to the results, the highest enhancement in heat transfer has occured at a Reynolds number of 3080 in the I1_360 configuration (Divergent, P/D = 1, rotation angle = 360°), with an increase of 3.13 times. The highest pressure drop has occurred at a Reynolds number of 23620 in the same configuration (I1_360), which has been 19 times higher. The highest increase in the thermal performance criterion (THP) has been obtained in the Y1_0 configuration (Convergent, P/D = 1, rotation angle = 0°), with an enhancement of 1.45 times.