Plastik atıkların sürdürülebilir değerlendirilmesi:pet atıklarından karbon nokta sentez sürecinin yaşamdöngüsü değerlendirmesi
Sustainable valorization of plastic wastes: life cycleassessment of carbon dot synthesis process from petwastes
  1. Tez No: 988174
  2. Yazar: HELİN SU ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİDE DİKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, atık polietilen tereftalat (PET) şişeler ileri dönüşüm yöntemiyle yüksek katma değerli karbon noktalar üretmek amacıyla değerlendirilmiş ve süreçlerin çevresel etkileri yaşam döngüsü analizi ile incelenmiştir. Çalışmada, geleneksel ısıtmalı ve mikrodalga destekli yöntemler karşılaştırılmıştır. Deneysel bulgulara göre, en yüksek tereftalik asit (TPA) verimi geleneksel yöntemde %95,31, mikrodalga yönteminde ise %93,24 olarak elde edilmiştir. Yaşam döngüsü analizi kapsamında iklim değişikliği kategorisinde, geleneksel yöntemde 4 saatlik reaksiyonla elde edilen TPA'dan sentezlenen karbon noktalar için 0,533 kg CO₂eşdeğeri, mikrodalga yöntemiyle 60 dakikalık reaksiyon sonucunda elde edilen TPA'dan sentezlenen karbon noktalar için ise 0,482 kg CO₂eşdeğeri değerleri hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, mikrodalga yönteminin daha düşük çevresel etkiyle benzer verim sağladığını göstermektedir. Çalışma, PET atıklarının laboratuvar ölçeğinde yüksek katma değerli nanomalzemelere dönüştürülmesinin çevresel açıdan sürdürülebilirliğini ortaya koyarak, literatürde sınırlı sayıda bulunan PET kaynaklı karbon nokta üretimi ve bu sürecin yaşam döngüsü değerlendirmesi üzerine önemli bir boşluğu doldurmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, waste polyethylene terephthalate (PET) bottles were utilized through an upcycling approach to produce high value-added carbon dots, and the environmental impacts of the processes were assessed using life cycle analysis. Conventional heating and microwave-assisted methods were compared. According to the experimental findings, the highest terephthalic acid (TPA) yield was obtained as 95.31% with the conventional method and 93.24% with the microwave-assisted method. Within the scope of the life cycle analysis in the climate change category, carbon dots synthesized from TPA obtained by the conventional method with a four-hour reaction resulted in 0.533 kg CO₂eq, whereas those synthesized from TPA produced by the microwave-assisted method with a sixty-minute reaction resulted in 0.482 kg CO₂eq. These results indicate that the microwave-assisted method provides comparable yield with lower environmental impact. This study demonstrates the environmental sustainability of converting PET waste into high value-added nanomaterials at the laboratory scale and fills an important gap in the literature regarding PET-derived carbon dot production and the life cycle assessment of this process.