Sulardan metilen mavisinin giderilmesinde glisidil metakrilat ile aşılanmış ve merkapto suksinik asit ile fonksiyonlandırılmış polistiren divinilbenzenin sorbent olarak kullanılması
Use of polystyrene divinylbenzene grafted with glycidyl methacrylate and functionalized with mercapto succinic acid as a sorbent in the removal of methylene blue from waters
- Tez No: 988180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YAYAYÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, iki aşamalı bir sentez süreciyle (süspansiyon polimerizasyonu ve ardından yüzey başlatmalı polimerizasyon) glisidil metakrilat ile aşılanmış ve merkaptosüksinik asit ile fonksiyonlandırılmış Polistiren–Divinilbenzen (PS-DVB-g-PGMA) polimeri hazırlanmıştır. Sentezlenmiş sorbentin karekterizasyonnu kimi yöntemlerle analizlenerek gerçekleştirilmiştir (FTIR, SEM, TGA, BET ve elementel analiz). Polimerin Metilen Mavisi'ni (MB) sudan uzaklaştırma kapasitesi, çözeltinin pH'ı, adsorban dozu, temas süresi ve sıcaklık gibi çeşitli deneysel parametreler ile gerçek su numuneleri üzerinde incelenmiştir. Kinetik değerlendirmeler, sürecin en iyi yalancı ikinci dereceden kinetik model ile açıklandığını göstermiştir. Adsorpsiyon dengesi verileri Langmuir izotermine uygunluk göstermiş ve MB moleküllerinin polimer yüzeyine tek tabaka halinde bağlandığını ortaya koymuştur. Termodinamik deney sonuçları sorpsiyonun ekzotermik ve kendiliğinden olduğunu göstermiştir. Ayrıca musluk suyu, endüstriyel atık su ve sentetik çözeltiler üzerinde yapılan testler, sorbentin farklı su kalitelerinde yüksek verimliliğini koruduğunu ortaya koymuştur. Bu bulgular, vinil benzil klorür esaslı PS-DVB polimerinin, sulu ortamlardan Metilen Mavisi giderimi için güvenilir ve etkili bir adsorban adayı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, a Polystyrene–Divinylbenzene (PS-DVB-g-PGMA) polymer was synthesized in two stages (suspension polymerization followed by surface-initiated polymerization) grafted with glycidyl methacrylate and subsequently functionalized with mercapto succinic acid. The characterization of the synthesized sorbent was carried out by analyzing it using some methods (FTIR, SEM, TGA, BET and elemental analysis). Its capacity to remove Methylene Blue (MB) from water was investigated under a range of experimental variables, including solution pH, adsorbent dosage, contact time, and temperature, as well as in real water samples. Kinetic evaluations indicated that the process was best described by the pseudo-second-order model, while adsorption equilibrium conformed to the Langmuir isotherm, suggesting monolayer coverage of MB molecules on the polymer surface. Thermodynamic experiment results showed that the sorption was exothermic and spontaneous. Importantly, tests with tap water, industrial effluents, and synthetic matrices showed that the sorbent retained high efficiency across different water qualities. These results suggest that the vinyl benzyl chloride-based PS-DVB polymer is a reliable and effective candidate for the elimination of Methylene Blue from aqueous systems.