Words that matter: The impact of language on the success and failure of peace agreements in the cases of Oslo Peace Accords II, national peace accords, and Belfast Good Friday Agreement
Oslo Barış Anlaşmaları II, ulusal barış anlaşmaları ve Belfast Cuma Anlaşması örneklerinde barış anlaşmalarının başarı ve başarısızlığında dilin etkisi
  1. Tez No: 988222
  2. Yazar: MASA ABURUB
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. SÜMEYYE UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bazı barış anlaşmaları başarısız olurken diğerleri neden başarılı oluyor? Bu makale, Oslo II Barış Anlaşmaları'nın başarısızlığının nedenlerini, onu çağdaş iki anlaşma olan İyi Cuma Anlaşması ve Ulusal Barış Anlaşmaları ile karşılaştırarak araştırmaktadır. Tüm bu anlaşmalar 1990'larda, büyük ölçüde benzer dış koşullar altında imzalanmış olsa da, farklı sonuçlar doğurdular. Oslo Barış Anlaşmaları, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail hükümeti arasındaki yıllar süren çatışmanın ardından 1995'te imzalandı. Benzer şekilde, Nisan 1998'de imzalanan Belfast İyi Cuma Anlaşması, İrlanda Cumhuriyet Ordusu (IRA) ile Birleşik Krallık hükümeti arasındaki bir çatışma olan“Sorunlar”sona erdirdi. Son olarak, Eylül 1991'de imzalanan Ulusal Barış Anlaşmaları, Güney Afrika'daki apartheid altındaki ırk ayrımcılığının ortadan kaldırılmasında ve Afrika Ulusal Kongresi (ANC) ile Güney Afrika hükümeti arasındaki çatışmanın çözülmesinde rol oynadı. Bu çalışma, barış anlaşmalarında kullanılan dilin uygulama süreci için kritik olduğunu savunmaktadır. Terimlerdeki dil ne kadar belirsizse, özellikle güven tesis edilmediğinde, çatışma tarafları arasında yanlış anlaşılmalar veya anlaşmazlıklar olma olasılığı o kadar yüksektir. Bu makale, BGFA ve NPA'nın başarısına ve Oslo II Barış Anlaşmalarının başarısızlığına katkıda bulunan benzerlikleri ve farklılıkları inceleyerek, barış anlaşmalarındaki dilin açıklığının ve özgüllüğünün, bunların etkililiği için kritik öneme sahip olduğunu savunmakta ve her bir anlaşmanın metinsel içeriğinin ve uygulama mekanizmalarının karşılaştırmalı analizi ve tek yönlü ANOVA testi yoluyla, bu araştırma, Oslo II'deki belirsizliğin başarısını nasıl baltaladığını, BGFA ve NPA'nın ise kapsamlı hükümlerden nasıl faydalandığını vurgulamaktadır. Bu makale, üç vakayı karşılaştırmada yeni bir yöntem kullanarak ve barış anlaşmalarında kesin hukuki ifadelerin önemini vurgulayarak alana katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Why do some peace agreements fail while others succeed? This paper investigates the reasons for the failure of Oslo II Peace Accord by comparing it with two contemporary agreements: Belfast Good Friday Agreement and National Peace Accords. While all these agreements were signed in the 1990s, under broadly similar external conditions, they yielded different outcomes. The Oslo II Peace Accords signed in 1995, following years of conflict between the PLO and the Israeli government. Similarly, the Belfast Good Friday Agreement (BGFA) signed in April 1998, ending the Troubles, a conflict between the Irish Republican Army (IRA) and the government of the United Kingdom. Lastly, the National Peace Accords (NPA), signed in September 1991, played a role in dismantling racial segregation under apartheid in South Africa and resolving the conflict between the African National Congress (ANC) and the South African government., This study argues that the language used in peace agreements is critical to the successful implementation process. The more ambiguous the language in the terms of the peace agreement, the more likely there will be misunderstandings or disagreements between conflicting parties, especially when trust has not been established. This paper argues that the clarity and specificity of language within peace agreements are critical to their effectiveness by exploring both the similarities and differences that contributed to the success of the BGFA and NPA compared to the failure of the Oslo II Peace Accords. Through a mixed-methods comparative analysis of the textual content and implementation mechanisms of each agreement, and a one-way ANOVA test, this research highlights how ambiguity in the Oslo II agreement undermined its success, whereas the BGFA and NPA benefited from comprehensive provisions. This paper contributes to the field by using a new methodology in comparing these three cases and highlighting the importance of precise legal drafting of peace agreements.