Satsuma mandarininde hasat öncesi silisyum ve salisilik asit uygulamalarının hasat sonrası penicillium spp. çürüklüklerine etkilerinin araştırılması
Investigation on the effect of pre-harvest applications of silicon andsalicylic acid on post-harvest penicillium spp. decays on satsuma mandarin
  1. Tez No: 988223
  2. Yazar: MURAT GÜNENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN KINAY TEKSÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda turunçgillerde Penicillium türlerinin hasat sonrası kimyasallara karşı artan dayanıklılık oluşumu, alternatif ve çevre dostu çözümler geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmada hasat öncesi salisilik asit ve silisyum uygulamalarının yeşil küf çürüklüğü üzerindeki potansiyel etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Salisilik asit ile silisyum teksel olarak ve ikisinin kombinasyonu Satsuma mandarin çeşidine ait bahçede, renk kırımı öncesi ve hasattan 10 gün önce olmak üzere iki kez pulverizasyon yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Ticari hasat döneminde meyveler hasat edilerek iki gruba ayrılmıştır. İlk grupta hiçbir uygulama yapılmaksızın soğuk hava deposu koşullarına konmuştur. İkinci gruba Penicillium digitatum inokülasyonu yapıldıktan sonra soğuk hava deposuna alınmıştır. Soğuk hava deposu koşullarında inokülasyon yapılan grupta salisilik asit ve silisyumun, hastalık gelişiminin önlemede başarılı olmadığı görülmüştür. İnokulasyon yapılmayan meyvelerde, 2. ay sonunda P. digitatum gelişimine rastlanmamış, 3. ay sonunda yapılan kontrollerde ise salisilik asit ve silisyumun bireysel uygulamalarının yaklaşık olarak %65 oranında başarı sağladığı belirlenmiştir. Salisilik asit ve silisyum kombinasyonu çürüklük gelişimini, %94 oranında engelleyerek üstün bir etkililik göstermiştir. Bu bulgular, salisilik asit ve silisyumun, özellikle kombinasyon halinde kullanıldığında, hasat sonrası
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing resistance of Penicillium species in citrus fruits to postharvest chemicals has necessitated the development of alternative and environmentally friendly solutions. This study aimed to investigate the potential effects of preharvest salicylic acid and silicon applications on green mold decay development. Salicylic acid and silicon, both individually and in combination on a Satsuma mandarin orchard were applied for twice by spraying, once before color break and 10 days before harvest. At commercial harvest stage, fruits were harvested and divided into two groups. The first group was placed under cold storage conditions without any treatment. The second group, after inoculation with P. digitatum were transferred to cold storage room. In the inoculated group stored, salicylic acid and silicon were not successful in preventing disease development. However, in the fruits left to natural infection P. digitatum growth did not observed at the end of the second month. At the end of the third month, individual applications of salicylic acid and silicon achieved approximately 65% efficacy. The combination of salicylic acid and silicon exhibited superior effectiveness by inhibiting decay development at a rate of 94%. These findings reveal that salicylic acid and silicon, particularly when used in combination, could serve as an effective method against postharvest green mold decay.