Geleneksel ev yapımı sirke kaynaklı bakteriyel selülozun üretimi ve karakterizasyonu: Biyoteknolojik uygulamalara genel bakış
Production and characterization of bacterial cellulose from traditional homemade vinegar: Overview of biotechnological applications
- Tez No: 988245
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ERGENE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yerel ve geleneksel bir kaynak olan organik ayva sirkesi anasından selüloz üretme potansiyeline sahip yeni bir bakteri suşunun izolasyonu, moleküler düzeyde tanımlanması ve bu suş tarafından standart koşullarda üretilen bakteriyel selülozun (BS) kapsamlı karakterizasyonu amaçlanmıştır.İzolasyon, Hestrin-Schramm (HS) besiyeri kullanılarak gerçekleştirilmiş ve izole edilen suşun kimliği, 16S rRNA gen dizi analizi ile %98,86 oranında benzerlikle Komagataeibacter europaeus olarak doğrulanmıştır. Seçilen suş, standart HS besiyerinde, 30°C'de 14 günlük statik fermentasyon sonucunda yaklaşık 5 mm kalınlığında, mekanik olarak dayanıklı ve homojen bir selüloz pelikülü üretme kapasitesi göstermiştir.Üretilen BS'nin saflaştırılmasını takiben yapılan karakterizasyon analizleri, malzemenin üstün özelliklerini ortaya koymuştur. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizi, 17–29 nm gibi son derece ince çaplara sahip nano-liflerden oluşan yoğun ve homojen bir üç boyutlu ağ yapısını göstermiştir. Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), üretilen materyalin hemiselüloz, pektin veya protein kalıntısı içermeyen, kimyasal olarak saf selüloz yapısında olduğunu kanıtlamıştır. X-ışını Kırınımı (XRD) analizi, malzemenin yüksek kristaliniteye sahip, tipik bir Selüloz I yapısında olduğunu doğrulamıştır. Termogravimetrik Analiz (TGA) ise, BS'nin yaklaşık 300–315 °C'de maksimum bozunma göstererek birçok endüstriyel uygulama için yeterli termal kararlılığa sahip olduğunu ortaya koymuştur.Sonuç olarak, bu tez çalışması ile yerel bir kaynaktan, literatürdeki örneklerle kıyaslandığında üstün morfolojik özelliklere sahip, yüksek kaliteli bakteriyel selüloz üretebilen değerli bir Komagataeibacter europaeus suşu Türkiye mikrobiyal kaynak envanterine kazandırılmıştır. Elde edilen bu bulgular, hem bu yeni suşun endüstriyel potansiyelini ortaya koymakta hem de ürettiği selülozun çeşitli ileri teknoloji alanlarında hammadde olarak kullanılabileceğine dair güçlü kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the isolation and molecular identification of a novel bacterial strain with high potential for cellulose production from a local and traditional source, organic quince vinegar mother, were aimed, along with the comprehensive characterization of the bacterial cellulose (BC) produced by this strain under standard conditions. The isolation was carried out using Hestrin-Schramm (HS) medium, and the identity of the isolated strain was confirmed as Komagataeibacter europaeus with a high similarity of 98.86% through 16S rRNA gene sequence analysis. The selected strain demonstrated the capacity to produce a mechanically durable and homogeneous cellulose pellicle of approximately 5 mm thickness at the air-liquid interface after 14 days of static fermentation at 30°C in standard HS medium. Characterization analyses performed following the purification of the produced BC revealed the superior properties of the material. Scanning Electron Microscopy (SEM) analysis showed a dense and homogeneous three-dimensional network structure composed of nano-fibers with an extremely fine diameter range of 17–29 nm. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) proved that the produced material has a chemically pure cellulose structure, free from hemicellulose, pectin, or protein residues. X-ray Diffraction (XRD) analysis confirmed that the material has a typical Cellulose I structure with high crystallinity. Thermogravimetric Analysis (TGA) revealed that the BC exhibits high thermal stability, with a maximum degradation temperature around 300–315 °C, making it a suitable material for industrial applications requiring thermal processing. In conclusion, this thesis has successfully introduced a valuable Komagataeibacter europaeus strain, capable of producing high-quality bacterial cellulose with superior morphological properties compared to literature examples, into the microbial resource inventory of Turkey from a local source. These findings not only demonstrate the industrial potential of this new strain but also provide strong evidence that the cellulose it produces can be used as a raw material in various advanced technology fields.