Çoklu fırınlamanın farklı itriyum oranlarına sahip monolitik zirkonyanın eğilme dayanımı ve faz dönüşümü üzerine etkisi
Effect of multiple firing on flexural strength and phase transformation of monolithic zirconia with different ratios of yttrium
- Tez No: 988254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU DİKER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı; farklı itriyum içeriğine sahip yeni nesil 4Y-TZP ve 5Y-TZP monolitik zirkonyaların [%6-8 (VITA YZ ST), %8-10 (VITA YZ XT)] tekrarlayan fırınlama (0,1,2,4 fırınlama) işlemleri sonrasındaki eğilme dayanımı, pürüzlülük ve faz değişimini değerlendirmektir. 4Y-TZP (VİTA YZ ST) ve 5Y-TZP (VİTA YZ XT) materyallerinden elde edilen numuneler fırınlama sayılarına göre 0 fırınlama, 1 fırınlama, 2 fırınlama ve 4 fırınlama olmak üzere dört alt gruba ayrılmıştır. Örneklerin üretimi CAD/CAM sisteminin freze ünitesinde (Yenadent D15, Yenadent Ltd., İstanbul, Türkiye) sinterizasyon sonrası final boyutu 12,0 mm çapında ve 1,2±0,2 mm kalınlıkta olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Örneklerin fırınlama işlemi üretici firmanın talimatlarına uygun olarak programlanabilen bir porselen fırınında (Programat® P300/G2-Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) yapılmıştır. Örneklerin eğilme dayanımı ölçümleri universal test cihazı (ELISTA, TSTM02500, Elista Corp, İstanbul, Türkiye) ile gerçekleştirilmiştir. Örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümleri kontak profilometre (Mahr, MarSurf M 300C) ile yapılmıştır. Örneklerin faz değişiminin değerlendirilmesi için X-ışını difraktometre (Bruker D8 Advance, Bruker AXS, Karlsruhe, Almanya) analizi yapılmıştır. Yüzey topografisinin görüntülenmesi için SEM analizi yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda 4Y-TZP grubunda en düşük yüzey pürüzlülüğü, istatistiksel olarak fark olmadan 0 ve 4 fırınlama gruplarında bulunmuştur. 4Y-TZP grubunda en yüksek yüzey pürüzlülüğü, 1 fırınlama grubunda bulunmuş olup 2 fırınlama grubu ile aralarında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. 4Y-TZP grubunda 0 fırınlama grubunun pürüzlülüğü, 1 fırınlama ve 2 fırınlama gruplarının pürüzlülüğünden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. 5Y-TZP grubunda en düşük yüzey pürüzlülüğü, istatistiksel olarak fark olmadan 0 ve 4 fırınlama gruplarında bulunmuştur. 5Y-TZP grubunda en yüksek yüzey pürüzlülüğü, 1 fırınlama grubunda bulunmuş olup 2 fırınlama grubu ile aralarında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. 5Y-TZP grubunda 0 fırınlama grubunun pürüzlülüğü, 1 fırınlama grubunun pürüzlülüğünden istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktü. Tüm fırınlama gruplarında, 4Y-TZP ve 5Y-TZP materyallerinin pürüzlülük değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. 4Y-TZP grubunda en yüksek eğilme dayanımı, 1 fırınlama grubunda bulunmuş olup 0 fırınlama grubu ile aralarında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır. 4Y-TZP grubunun en düşük eğilme dayanımı, istatistiksel olarak fark olmadan 2 ve 4 fırınlama gruplarında bulunmuştur. 5Y-TZP materyalinin eğilme dayanımının tekrarlayan fırınlamalardan etkilenmediği tespit edilmiştir. 4Y-TZP materyalinin eğilme dayanımının, her fırınlama grubunda 5Y-TZP materyalinin eğilme dayanımından yüksek olduğu tespit edilmiştir. Tekrarlayan fırınlamaların 4Y-TZP ve 5Y-TZP materyallerinin faz değişimini etkilemediği tespit edilmiştir. İleriki çalışmalarda fırınlama sayısı artırılarak ve ağız içi termal yaşlandırılmanın da dahil olduğu çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the flexural strength, roughness and phase transformatıon of new generation 4Y-TZP and 5Y-TZP monolithic zirconia with different yttrium content [6-8% (VITA YZ ST), 8-10% (VITA YZ XT)] after repeated firing (0, 1, 2, 4 firing cycles). The samples obtained from 4Y-TZP (VITA YZ ST) and 5Y-TZP (VITA YZ XT) materials were divided into four subgroups according to the number of firing cycles: 0, 1, 2, 4. The samples were produced in the milling unit of the CAD/CAM system (Yenadent D15, Yenadent Ltd., Istanbul, Turkey) with a final size of 12.0 mm in diameter and 1.2±0.2 mm in thickness after sintering. The samples were fired in a programmable porcelain furnace (Programat® P300/G2-Ivoclar Vivadent, Schaan, Liechtenstein) according to the manufacturer's instructions. Flexural strength measurements of the specimens were performed with a universal testing machine (ELISTA, TSTM02500, Elista Corp, Istanbul, Turkey). Surface roughness measurements of the samples were performed with a contact profilometer (Mahr, MarSurf M 300C). X-ray diffractometer analysis (Bruker D8 Advance, Bruker AXS, Karlsruhe, Germany) was used to evaluate the phase transformation of the samples. SEM analysis was performed to visualize the surface topography. As a result of this study, the lowest surface roughness in the 4Y-TZP group was found in the 0 and 4 firing cycles with no statistical difference. The highest surface roughness in the 4Y-TZP group was found in the 1 firing group and there was no statistical difference with the 2 firing group. In the 4Y-TZP group, the roughness of the 0 firing group was statistically significantly lower than the roughness of the 1 firing and 2 firing groups. In the 5Y-TZP group, the lowest surface roughness was found in the 0 and 4 firing groups with no statistical difference. The highest surface roughness in the 5Y-TZP group was found in the 1 firing group and there was no statistical difference with the 2 firing group. In the 5Y-TZP group, the roughness of the 0 firing group was statistically significantly lower than the roughness of the 1 firing group. There was no statistically significant difference between the roughness values of 4Y-TZP and 5Y-TZP materials in all firing groups. The highest flexural strength of the 4Y-TZP group was found in the 1 firing group and there was no statistically significant difference with the 0 firing group. The lowest flexural strength of the 4Y-TZP group was found in the 2 and 4 firing groups with no statistical difference. The flexural strength of 5Y-TZP material was not affected by repeated firing cycles. The flexural strength of 4Y-TZP material was higher than the flexural strength of 5Y-TZP material in every firing group. It was found that repeated firing did not affect the phase transformatıon of 4Y-TZP and 5Y-TZP materials.Future studies may be invastigated by increasing the number of firings and including intraoral thermal aging.