Toraks bilgisayarlı tomografi çoklu kesitleriyle planlanarak yapılan konvansiyonel fleksible bronkoskopi ile periferik pulmoner lezyonların tanısı
Diagnosis of peripheral lung lesions via conventional flexible bronchoscopy with multiplanar ct planning
  1. Tez No: 640183
  2. Yazar: ESMA GEZER PEKYEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN SERTOĞULLARINDAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ: Fleksibl bronkoskopi ile periferik pulmoner lezyonların (PPL) tanısı bronş labirentinde hedefe rehberlik edecek bir araç olmadığında sınırlı duyarlılığa sahiptir. Son yıllarda PPL 'a doğru şekilde ulaşmak için pahalı, sofistike cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlar maliyetleri nedeni ile çoğu klinik için ulaşması mümkün gözükmemektedir. Bununla birlikte, Akciğer kanseri şüphesi varlığında her hastaya çekilen bilgisayarlı tomografinin (BT) ince çok kesitli imajlarıyla oluşturulan multiplanar rekonstriksiyon görüntüleri bronkokopi işlemi için alternatif bir rehber olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada PPL 'u olan hastaların multiplanar rekonstriksiyon görüntüleriyle bronkoskopist tarafından belirlenmiş hedef yolağın izlenmesiyle alınan bronkoskopik fırçalamanın tanısal verimliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. METOD: Akciğer kanseri şüphesi ile çekilen Toraks BT 'lerinde PPL saptanan ve multiplanar rekonstriksiyon görüntüler ile hekim tarafından belirlenen yolakla bronkoskopi eşliğinde fırça biopsi yapılan hastalar retrospektif olarak incelendi. İşlem sırasında endobronşial lezyon sapatanan olgular çalışmadan dışlandı. Lezyonun bronkoskopun erişebileceği distal bronşa mesafesi, bronş ilişkisi varlığı, yerleşimi, boyutu kaydedildi. Yapılan işlemlerin sonuçlarından tanısal oran değerlendirildi. BULGULAR: PPL 'ye sahip 118 olgu saptandı, çalışma kriterlerine uygun bulunan 92 olgu çalışmaya dahil edildi. PPL ortalama boyutu 40 ± 21 mm, distal bronş lezyon mesafesi ortalama 27 ± 19 mm idi. 49 (%53,3) hastada bronş ilişkisi saptandı. Uygulanan yöntemin tanısal verimi %48,9 bulundu.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Diagnosis of peripheral pulmonary lesions (PPL) by flexible bronchoscopy has limited sensitivity in the absence of a target-guiding tool in the bronchial labyrinth. In recent years, expensive, sophisticated devices have been developed to achieve PPL correctly. These devices do not seem to be available to most clinics due to their cost. However, multiplanar reconstruction images created with thin multi-slice imaging of computed tomography (CT) taken for each patient in the presence of lung cancer suspicion have started to be used as an alternative guide for bronchocopy procedure. In this study, it was aimed to examine the diagnostic efficiency of bronchoscopic brush biopsy applied under the guidance of the target pathway formed by the bronchopist with multiplanar reconstruction images of patients with PPL. METHOD: Patients who underwent a bronchoscopy-guided brush biopsy with PPLs and multiplanar reconstruction images on thorax CT scans taken with the suspicion of lung cancer were retrospectively analyzed. Cases found to have endobronchial lesions during the procedure were excluded from the study. The distance of the lesion to the distal bronchus accessible by the bronchoscope, presence of bronchial relationship, location, and size were recorded. The diagnostic rate was evaluated from the results of the procedures. RESULTS: 118 cases with PPL were detected. The study was conducted with 92 cases who were found to comply with the study criteria. The mean size of PPL was 40 ± 21 mm, and the average distal bronchial lesion distance was 27 ± 19 mm. Bronchial relationship was found in 49 (53.3%) patients. The diagnostic yield of the applied method was 48.9%. Diagnostic rate in patients with bronchial association (67.3%) was found to be significantly higher than those without (26.7%) (p = 0.00). Distal bronchial lesion distance with the highest sensitivity specificity for PPL was found to be 24 mm (AUC 0.719 (0.613-0.825) p: 0.000.). In logistic regression analysis, the factors affecting the diagnosis were distal bronchial lesion distance, presence of bronchial relationship, and localization in the left lower lobe. DISCUSSION: Bronchoscopic brushing for the diagnosis of PPL under the guidance of thin multi-slice CT reconstruction can be easily performed with approximately 50% sensitivity in centers where transthoracic biopsy cannot be performed because the devices developed for PPL are not available and there is no interventional radiology unit.