Biyoaktif cam içeriğine sahip, denosumab katkılı ve katkısız macun formda kemik greftlerinin geliştirilmesi ve doku mühendisliğinde değerlendirilmesi
Development and evaluation in tissue engineeri̇ng of denosumab-containing and denosumab-free bone grafts in putty form with bioactive glass content
  1. Tez No: 988291
  2. Yazar: CEM ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YÜCEL, DOÇ. DR. ALİ CAN ÖZARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Biyomühendislik, Orthopedics and Traumatology, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kemik ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan biyomalzemelerden olan kemik greftleri bu alanda kullanılmasına rağmen ideal bir kemik grefti geliştirilmesi gerekliliği hâlâ devam etmektir. Biyoaktif camlar, biyouyumlu, biyolojik olarak parçalanabilir, biyoaktif, yüzeylerinde kimyasal yapı ve doku oluşumunu sağlayan son yıllarda ilgi çeken ve tercih edilen sentetik bir kemik greftidir. Ancak biyoaktif camlar kemik defektlerinde (kemik kayıplarında) oldukça başarılı olsalar da, defekt bölgesine göre şekillendirmek gerektiğinden klinik kullanımındaki bazı uygulamalarda toz veya granül formda olmalarından dolayı bazı kısıtlamalara sahiptir. Bu sebeple, defekt bölgesinde enjekte edilebilir ve o bölgenin şeklini kolayca alabilen biyoaktif cam içeren macun formda kemik greftlerinin geliştirilmesi son dönemde tercih edilmektedir. Kemik grefti alanındaki son gelişmeler biyoaktif camların bileşimine farklı elementlerin katkılandırılması ile ve/veya biyoaktif camlarla beraber sinerjik etki yaratılması şeklindedir. Ayrıca ilaç gibi malzemelerin beraber kullanılmasıyla macun formdaki kemik greftlerin, fiziksel, kimyasal, reolojik ve biyolojik etkinliklerinde artış sağlanabileceği fikri son dönemlerde ortaya çıkmıştır. Bu nedenlerden dolayı, belirli rollere sahip farklı iyonlarla katkılanmış biyoaktif camların yer aldığı ilaçlı veya ilaçsız macun formda greftlerin daha etkin tedavi amaçlayacak şekilde formüle edilerek, bu alandaki ideal kemik grefti örneklerinden biri olarak uyarlamak mümkündür. Bu amaç doğrultusunda, tez kapsamında terapötik etkilere sahip iyonlara (Örneğin Sr ve Zn) sahip biyoaktif cam içerikli macun formda kemik greftleri ile Denosumab adlı ilaç ve katkısız biyoaktif cam içeren kombinasyonu ile ikili sinerjik etkiye sahip yeni nesil macun formda kemik greftleri önerilmiştir. Macun formda kemik greftlerin fiziksel, kimyasal, reolojik ve in vitro biyoaktivite özellikleri kapsamlı şekilde incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, Denosumab ilaveli veya Sr-Zn ikili katkılı biyoaktif cam içerikli polimer temelli macun formda kemik greftlerin defekt bölgesinde uygun reolojik, enjekte edilebilirlik ve in vitro biyoaktif özelliklere sahip olması ile sert doku uygulamalarında kullanılabilecek nitelikte olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Although bone grafts, which are biomaterials used in the treatment of bone-related diseases today, are used in this field, the need to develop an ideal bone graft still persists. Bioactive glasses are synthetic bone grafts that have attracted interest and become preferred in recent years due to their biocompatibility, biodegradability, bioactivity, and ability to promote chemical structure and tissue formation on their surfaces. However, although bioactive glasses are quite successful in bone defects (bone loss), they have some limitations in clinical applications due to their powder or granule form, as they need to be shaped according to the defect area. For this reason, the development of putty-form bone grafts containing bioactive glass that can be injected into the defect area and easily take the shape of that area has been preferred in recent years. Recent developments in the field of bone grafts involve adding different elements to the composition of bioactive glasses and/or creating a synergistic effect with bioactive glasses. Furthermore, the idea that the physical, chemical, rheological, and biological efficacy of putty-form bone grafts can be increased by using them in combination with materials such as drugs has emerged in recent years. For these reasons, it is possible to formulate putty-form grafts containing bioactive glass doped with different ions with specific roles, with or without drugs, to aim for more effective treatment, thereby adapting them as one of the ideal bone graft examples in this field. To this end, the thesis proposes a new generation of putty-form bone grafts with a dual synergistic effect, combining bone grafts in putty form containing bioactive glass with therapeutic ions (e.g., Sr and Zn) and the Denosumab drug with bioactive glass without additives. The physical, chemical, rheological, and in vitro bioactivity properties of putty-form bone grafts have been comprehensively investigated. The results obtained show that polymer-based putty-form bone grafts containing bioactive glass with added Denosumab or Sr-Zn dual additives possess suitable rheological, injectability, and in vitro bioactive properties in the defect area, making them suitable for use in hard tissue applications.