Boşanmış bireylerin depresyon, kaygı, stres, algılanan ebeveyn tutumları ile psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between depression, anxiety, stress, perceived parental attitudes and psychological resilience of divorce individuals
  1. Tez No: 988290
  2. Yazar: AYNUR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP İME
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada boşanmış bireylerin depresyon, kaygı, stres ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide algılanan ebeveyn tutumlarının aracı rolünün ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeline uygun olarak hareket edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu erişilebilir örnekleme yoluyla belirlenmiş 26-60 yaş aralığında 148 kadın 75 erkek toplam 223 boşanmış bireyden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu,“Kısa Psikolojik Sağlamlık/Kendini Toparlama Gücü Ölçeği”,“Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu”ve“Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASÖ-21)”kullanılmıştır. Toplanan verilerin analiz edilmesi için varsayımlar, çalışma değişkenleri ve betimsel istatistiklerin arasındaki korelasyonların hesaplanmış ve anlamlılık düzeyi .05 olarak alınmıştır. Değişkenler arasındaki standart yol katsayısı (β) değerleri hesaplanarak aracılık modeli test edilmiştir. Araştırma sonucunda boşanmış bireylerde depresyon, kaygı ve stres ile psikolojik sağlamlık arasında negatif ilişki bulunmuştur. Anne ve babadan algılanan duygusal sıcaklık ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif, anne ve babadan algılanan koruyuculuk ve reddedicilik ile psikolojik sağlamlık arasında ide negatif ilişki bulunmuştur. Babadan algılanan duygusal sıcaklık ile depresyon, kaygı ve stres arasında negatif ilişki bulunmaktadır. Babadan algılanan koruyuculuk ile depresyon ve stres arasında pozitif bir ilişki bulunurken babanın koruyuculuğu ile kaygı arasında negatif ilişki bulunmuştur. Depresyon, kaygı ve stres ile algılanan baba reddi arasında pozitif ilişki bulunmaktadır. Anneden algılanan duygusal sıcaklık ile depresyon, kaygı ve stres arasında negatif ilişki bulunmuştur. Anneden algılanan koruyuculuk ve reddedicilik ile depresyon, kaygı ve stres arasında pozitif ilişki bulunmuştur. Depresyon, kaygı ve stres ile psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkide algılanan ebeveyn tutumlarının aracı bir rolü bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to reveal the mediating role of perceived parental attitudes in the relationship between depression, anxiety, stress, and psychological resilience in divorced individuals. The study employed a correlational survey design, a quantitative research method. The study group consisted of 223 divorced individuals (148 women and 75 men) aged 26-60 years, selected through accessible sampling. Data collection instruments included a personal information form, the“Short Psychological Resilience/Recovery Scale,”the“Abbreviated Perceived Parental Attitudes-Child Form,”and the“Depression, Anxiety, and Stress Scale (DASÖ-21).”To analyze the collected data, correlations between assumptions, study variables, and descriptive statistics were calculated, with a significance level of .05. The mediation model was tested by calculating the standard path coefficient (β) between the variables. The results showed a negative relationship between depression, anxiety, stress, and psychological resilience in divorced individuals. A positive correlation was found between perceived emotional warmth from parents and psychological resilience, while a negative correlation was found between perceived protectiveness and rejectingness from parents and psychological resilience. A negative correlation was found between perceived emotional warmth from the father and depression, anxiety, and stress. A positive correlation was found between perceived protectiveness from the father and depression and stress, while a negative correlation was found between paternal protectiveness and anxiety. A positive correlation was found between depression, anxiety, and stress and perceived paternal rejection. A negative correlation was found between perceived emotional warmth from the mother and depression, anxiety, and stress. A positive correlation was found between perceived protectiveness and rejectingness from the mother and depression, anxiety, and stress. Perceived parental attitudes did not play a mediating role in the relationship between depression, anxiety, and stress and psychological resilience.