İşbirlikçi aralık oyunlarındaki orantısal kurallar üzerine
On proportional rules in cooperative interval games
- Tez No: 988305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN PALANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, oyun teorisinin işbirlikçi kısmına odaklanarak işbirlikçi aralık oyun teorisi kapsamında yeni çözüm yaklaşımlarının incelenmesini amaçlamaktadır. Oyun teorisi, birden fazla karar vericinin (oyuncunun) stratejik etkileşim içinde bulunduğu durumları analiz eden bir bilim dalıdır. Genel olarak oyun teorisi iki ana kola ayrılır. İşbirlikçi (kooperatif) ve işbirlikçi olmayan (non-kooperatif) oyunlar. İşbirlikçi olmayan oyunlar, bireylerin çıkarlarını maksimize etmeye çalıştıkları rekabetçi durumları incelerken; işbirlikçi oyunlar, oyuncuların bir araya gelerek oluşturdukları koalisyonlarda kazançların veya maliyetlerin nasıl paylaşılacağı sorununa odaklanır. Bu tezde, işbirlikçi oyun teorisinde kullanılan temel çözüm kavramlarından Eşit Dağıtım (ED), Eşit Fazla Paylaşım (ESD), Orantısal Paylaşım (PD) ve Eşitlikçi Orantısal Fazla paylaşım (EPSD) kuralları ele alınmıştır. Bu dört çözüm, klasik kooperatif oyunlardan farklı olarak işbirlikçi aralık oyun teorisi çerçevesinde genişletilmiş ve belirsizlik içeren durumlarda uygulanabilirliği araştırılmıştır. Tezin son bölümünde, yöneylem araştırması kapsamında yer alan bir uygulama üzerinde Shapley değeri ile bu dört çözüm karşılaştırılmıştır. Böylece, aralık oyun yaklaşımının karar verme süreçlerinde belirsizliğe karşı daha esnek ve adil çözümler üretebildiği ortaya konmuştur. Bu çalışma, klasik çözüm kavramlarının genişletilmiş biçimleriyle işbirlikçi oyun teorisine yeni bir perspektif kazandırmayı aamaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the cooperative interval game theory and aims to explore new solution approaches within this framework. Game theory is a discipline that analyzes situations in which multiple decision-makers (players) interact strategically. In general, game theory is divided into two main branches: cooperative and non-cooperative games. While non-cooperative games examine competitive situations where individuals act to maximize their own benefits, cooperative games focus on how gains or costs should be allocated among players forming coalitions. In this study, the fundamental solution concepts of cooperative game theory Equal Division (ED), Equal Surplus Division (ESD), Proportional Division (PD), and Egalitarian Proportional Surplus Division (EPSD) are introduced. These four solutions are extended within the framework of cooperative interval game theory to address decision-making problems under uncertainty. In the final part of the thesis, an application from operations research is used to compare the Shapley value with these four solution concepts. The results show that the interval game approach provides more flexible and equitable outcomes in the presence of uncertainty. This study aims to contribute to cooperative game theory by offering an extended interpretation of classical solution concepts and demonstrating their applicability to real-world decision problems.