Su samuru (lutra lutra) odağında yaban hayatı-insan etkileşimi: borçka baraj gölü kafes balıkçılığı işletmeleri örneği
Wildlife-human interactions focusing on the otter (lutra lutra): the example of borçka dam lake cage fishing enterprises
- Tez No: 988321
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Borçka Baraj Gölü çevresinde faaliyet gösteren balıkçılık işletmeleri ile su samuru arasındaki etkileşimi yaban hayatı–insan ilişkileri kapsamında değerlendirmektedir. Çalışmada, su samurunun varlığı ve faaliyetlerinin işletmeler üzerindeki etkileri hem ekolojik hem de sosyo-ekonomik açıdan ele alınmıştır. Bu doğrultuda işletmelerin üretim yapısı, kullanılan ekipman, yönetim uygulamaları, yırtıcı baskısı ve ekonomik kayıplar birlikte incelenmiştir. Araştırma, Borçka Baraj Gölü çevresindeki dört balıkçılık işletmesinde görev yapan toplam 16 çalışanla yürütülmüştür. Katılımcılara uygulanan 24 soruluk anket ile su samuruna ilişkin farkındalık, tutum ve gözlemler değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde su samurunun bölgede düzenli olarak görüldüğünü ve zaman zaman ağ yırtılması ile balık kaybına neden olduğunu göstermiştir. Katılımcıların bir bölümü türü ekosistem açısından yararlı görürken, bazıları ekonomik zarar kaynağı olarak değerlendirmiştir. Araştırma sonuçları, mevcut önleyici uygulamaların sınırlı düzeyde etkili olduğunu ve işletmelerin devlet desteği ile tazminat mekanizmalarına erişiminde eksiklikler bulunduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak, su samuru–insan etkileşiminin daha dengeli yönetilebilmesi için işletmelerin teknik altyapısının güçlendirilmesi, çalışanların bilgilendirilmesi ve destek mekanizmalarının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu yaklaşım, hem su samurunun korunmasına hem de balıkçılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This research evaluates the interaction between otters and fishing enterprises operating around Borçka Dam Lake within the context of wildlife-human relationships. The study examines the presence of otters and their impacts on the enterprises from both ecological and socioeconomic perspectives. This study examines the production structure of the enterprises, the equipment used, management practices, predator pressure, and economic losses. The research was conducted with a total of 16 employees working in four fishing enterprises around Borçka Dam Lake. A 24-question survey was administered to the participants to assess their awareness, attitudes, and observations of otters. The assessments revealed that otters are regularly seen in the region and occasionally cause fish losses through net tearing. While some participants viewed the species as beneficial to the ecosystem, others viewed it as a source of economic damage. The research results revealed that current preventative measures are limited in effectiveness and that enterprises lack access to government support and compensation mechanisms. Consequently, to achieve a more balanced management of otter-human interactions, the technical infrastructure of the enterprises, employee information, and support mechanisms need to be developed. This approach will contribute to both the conservation of otters and the sustainability of fishing activities.