Statistical analysis of tubitak competence dataon web interface and performance measuring
Tübitak yetkinlik verilerinin web arayüzü ve performans ölçümünün istatistiksel analizi
  1. Tez No: 988335
  2. Yazar: YOUSSOUF ABDI DAHER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL RIDVAN ÖZ, Assist. Prof. AHMET ÖZDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, etkileşimli bir web tabanlı platform aracılığıyla Türk üniversitelerinin araştırma yeterliliklerinin TÜBİTAK performans verileri kullanılarak kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Çalışma, 2021 ve 2023 yıllarına ait farklı araştırma alanlarındaki akademik çıktıların kalite ve hacim açısından değerlendirilmesine odaklanmıştır. Python ve Flask altyapıları kullanılarak veri setleri işlenmiş ve görselleştirilmiş; böylece kurumların araştırma performansları dinamik grafikler ve açılır menüler aracılığıyla karşılaştırmalı olarak incelenebilmiştir. Sistem mimarisi, ulusal araştırma faaliyetlerindeki eğilimleri, güçlü ve zayıf yönleri belirlemeye yardımcı olacak istatistiksel modelleme ve veri görselleştirme unsurlarını entegre etmektedir. Bulgular, araştırma alanları arasında farklı yönelimler olduğunu; mühendislik ve sağlık bilimlerinde dikkate değer gelişmeler yaşanırken, bazı sosyal bilim dallarında çıktı hacminde azalma görüldüğünü ortaya koymaktadır. Geliştirilen web arayüzü, gerçek zamanlı etkileşim ve karşılaştırmalı yorum imkânı sağlayarak, üniversiteler ve politika yapıcılar için veriye dayalı karar alma süreçlerini desteklemektedir. Bu çalışma, araştırma değerlendirme süreçlerinin dijitalleşmesine katkı sağlamakta ve Türkiye akademik ortamında performans ölçümünde şeffaflığı güçlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive analysis of Turkish universities' research competence using TÜBİTAK performance data within an interactive web-based platform. The study focuses on evaluating the quality and volume of academic outputs across different research fields for the years 2021 and 2023. Python and Flask frameworks were used to process and visualize the datasets, enabling comparisons of institutional performance through dynamic graphs and dropdown filters. The system architecture integrates statistical modeling and data visualization to help identify trends, strengths, and weaknesses in national research activities. Findings indicate varying trajectories across research domains, with notable improvements in engineering and health sciences, while some social science areas show a decline in output volume. The developed web interface allows real-time interaction and comparative interpretation, supporting data-driven decision-making for universities and policymakers. This work contributes to the digitalization of research assessment and enhances transparency in performance evaluation within Türkiye's academic landscape