The effect of flipped learning model on students' achievements in science lessons: A meta-analysis study
Ters-yüz eğitim modelinin fen bilgisi derslerinde öğrencilerin akademik başarılarına etkisi: Bir meta-analiz çalışması
- Tez No: 748824
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM COŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Fen bilgisi derslerinde uygulanan ters- yüz eğitim modeline göre tasarlanmış derslerin öğrencilerin akademik başarılarına etkisini araştırmayı amaçlayan bu tezde metot olarak meta-analiz kullanılmıştır. Meta- analiz, araştırmaların bulgularına dayalı olarak kapsamlı ve sistematik bir bakış açısı ile inceleme ve yorumlayabilme imkanı sağlamaktadır. Bunu sağlamak için araştırmacı, ortaokul düzeyinde fen eğitimi alanında yapılmış ve ters-yüz eğitim modelini benimsemiş olan çalışmalar üzerinden bir meta-analiz çalışması yapmıştır. Alan yazın taraması ile başlayan bu süreç, meta-analize dâhil edilecek çalışma kriterlerinin belirlenmesinin ardından kodlama formunun geliştirilmesi ve kriterlere uygun çalışmaların analize dâhil edilebilecek şekilde kodlanmasıyla devam etmiştir. Daha sonrasında ise veri analizi yapılmış, elde edilen bulgular değerlendirilmiştir. Araştırmacı uygunluk ölçütlerini sağlayan çalışmaları analize dahil edebilmek için verilerin tanımlanması amacıyla her bir çalışmanın betimleyici istatistiki bilgilerine ulaşmıştır. Deneysel çalışmaların sistematik bir şekilde gözden geçirilmesinin amaçlandığı bu çalışmaya meta-analiz yönteminin doğası gereği sadece nicel veri içeren çalışmalar dahil edilmiştir. Bu araştırma için 2012-2022 yılları arasında yapılmış, araştırma problemine uygun tüm çalışmalara ulaşılmak hedeflenmiştir. Bunun için Proquest, JSTOR, Scopus, ERIC, EBSCOHost, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) Ulusal Tez Merkezi, TÜBİTAK Ulakbim veri tabanları taranmış, Google Akademik arama motoru kullanılmıştır.Ters-yüz eğitim modeli uygulamalarının fen bilgisi derslerindeki akademik başarıya olan etki düzeyini saptayabilmek için temel bileşen analizleri yapılmıştır. Temel bileşen analizinde yayın yanlılığı ile alakalı bulgulara ulaşabilmek için ise Huni Saçılım Grafiğine bakılmış ve bu sayede yorumlanmıştır, yayın yanlılığı bulgularını detaylandırmak amacıyla Begg Mazumdar Sıra Korelasyonu ve Kendall İstatistiği sonuçlarına bakılmıştır. Hedges & Olkin'in etki büyüklüğü hesaplama formüllerinin kullanıldığı çalışma sonucunda fen bilgisi derslerinde yapılan ters-yüz eğitim modeli uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları üzerinde orta düzeyde etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Meta-analysis is used as a method in this thesis, which aims to investigate the effects of courses designed according to the flipped learning model applied in science courses in elemantary schools on the academic achievement of the students. Meta-analysis provides the opportunity to examine and interpret studies with a comprehensive and systematic perspective based on the findings. In order to achieve this, the researcher conducted a meta-analysis study on studies conducted in the field of science education at the elemantary school level and adopted the flipped learning model. This process, which started with the literature review, continued with the development of the coding form after the determination of the study criteria to be included in the meta-analysis and the coding of the studies that fit the criteria in a way that could be included in the analysis. Afterwards, data analysis was made and the obtained findings were evaluated. In order to include studies that met the eligibility criteria in the analysis, the researcher reached the descriptive statistical information of each study in order to define the data. Due to the nature of the meta-analysis method, only studies containing quantitative data were included in this study, which aimed to systematically review experimental studies. For this research, it is aimed to reach all studies that were made between 2012-2022 and suitable for the research problem. For this, Proquest, JSTOR, Scopus, ERIC, EBSCOHost, YÖK (Higher Education Council) National Thesis Center, TÜBİTAK Ulakbim databases were scanned and Google Academic search engine was used. Principal component analyzes were conducted to determine the effect of flipped learning model applications on academic achievement in science courses. In order to reach the findings related to publication bias in principal component analysis, the Funnel Scatterplot was examined and interpreted in this way. As a result of the study, in which Hedges & Olkin's effect size calculation formulas were used, it shows that the applications of the flipped learning model in science lessons have a moderate effect on the academic achievement of the students.