FDMile üretilen asa malzemesinde baskı parametrelerinin mekanik dayanımlara etkisi
The effect of printing parameters on the mechanical strengthof asa material produced with FDM
  1. Tez No: 988334
  2. Yazar: TAYLAN BAHADIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
FDM (Fused Deposition Modeling) yöntemiyle üretilen ASA (Akrilonitril Stiren Akrilat) malzemelerle ilgili yapılan çalışmalar çoğunlukla dolgu deseni ve katman kalınlığı parametrelerine odaklanmıştır. Ancak baskı oryantasyonu, dolgu açısı ve dolgu yoğunluğu gibi parametrelerin birlikte değerlendirilmesi sınırlı kalmıştır. Ayrıca bu çalışmaların büyük ölçüde mekanik performansla sınırlı olduğu görülmüştür. Buna ek olarak, FDM yöntemi ile üretilen parçalarla ilgili Charpy darbe dayanımları ve HDT termal eğilme inceleme çalışmalarının sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Bu çalışmada iki farklı baskı oryantasyonunda, iki farklı dolgu açısında ve iki farklı dolgu yoğunluğunda ASA numuneleri üretilmiştir. Dolgu açısı; 45º ve 60º, dolgu yoğunluğu %60 ve %100, baskı oryantasyonu olarak X-Y ve Y-Z parametreleri çalışılmıştır. Bu değişkenler kapsamında üretilen numunelere çekme testleri, Charpy darbe testleri ve HDT (Heat Deflection Temperature) termal eğilme testleri uygulanmıştır. FDM metoduyla gerçekleştirilen bu çalışmayla birlikte çekme testlerinde mekanik performans incelenmiştir. Charpy testlerinde darbe dayanımları incelenmiştir. HDT termal eğilme testleriyle birlikte ise FDM parametrelerinin ısıl yük direnci üzerindeki etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak; baskı oryantasyonu, dolgu açısı ve dolgu yoğunluğu parametrelerinin, FDM teknolojisiyle üretilmiş ASA'nın mukavemetini ve uzamasını etkilediği görülmüştür. Charpy darbe testleri sonucunda baskı oryantasyonu ve dolgu yoğunluğu parametrelerinin darbe enerjisini etkilediği görülmüştür. Termal eğilme testlerinde ise baskı oryantasyonunun etkili olduğu gözlemlenmiştir. Dolgu açısı ve yoğunluk parametrelerinin önemli bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies on ASA (acrylonitrile styrene acrylate) materials produced by the FDM (Fused Deposition Modeling) process have mostly focused on infill pattern and layer thickness parameters. However, the combined evaluation of parameters such as build orientation, infill angle and infill density has remained limited. In addition, these studies are largely confined to mechanical performance. Moreover, it has been determined that investigations on Charpy impact strength and HDT (Heat Deflection Temperature) behavior of parts produced by FDM are limited.In this study, ASA specimens were fabricated at two different build orientations, two different infill angles and two different infill densities. The infill angles were selected as 45° and 60°, the infill densities as 60% and 100%, and the build orientations as X–Y and Y–Z. Tensile tests, Charpy impact tests and HDT (Heat Deflection Temperature) tests were performed on the specimens produced under these conditions. Within the scope of this study carried out using the FDM method, the mechanical performance was examined by means of tensile tests. The Charpy tests were used to evaluate impact strength. HDT tests were employed to investigate the effect of FDM process parameters on the thermal load resistance of the material.As a result, it was observed that build orientation, infill angle and infill density parameters affect the strength and elongation of ASA parts produced by FDM. Based on the Charpy impact test results, it was found that build orientation and infill density influence the absorbed impact energy. In the heat deflection tests, build orientation was observed to be the dominant parameter, whereas the infill angle and infill density parameters were found to have no significant effect.