Katı-katı faz değişim malzemesi olarak poliamid 66-peg polimerlerinin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of polyamide 66-peg polymers as solid-solid phase change materials
  1. Tez No: 988337
  2. Yazar: IŞIL ERZİNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA GÜNGÖR ERTUĞRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Biyomühendislik, Food Engineering, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Isıl enerji depolama tekniklerinden biri olan faz değişimi ile ısı depolama yöntemi sabit sıcaklıkta önemli miktarda ısı enerjisi depolama özelliğindedir. Faz değişim malzemeleri (FDM)'ler enerji kaynaklarına destek olarak enerji tüketimini azaltabilir. Poli (etilen glikol) (PEG) toksik olmayan biyobozunur özelliğe sahip bir polimerdir ve modifiye durumda katı-katı faz değişim malzemesi (KKFDM) özelliği gösterebilmektedir. Poliamid 66 (PA 66) ise sanayide (tekstil, ambalaj, otomotiv, mühendislik termoplastikleri vb.) sıkça kullanılan bir polimerdir. Bu çalışmada, mevcut FDM'lere alternatif PA 66-PEG KKFDM polimerleri eriyik polikondenzasyonu yöntemi kullanılarak, adipik asit, hegzametilendiamin titanyumizopropoksit katalizörlüğünde sırasıyla farklı molekül ağırlığında PEG (Mn: 600, 1000, 4000, 6000) ile hazırlandı. Hazırlanan polimerler, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR), Termogravimetrik Analiz (TGA), Diferansiyel Taramalı Kalorimetri Analizi (DSC) ile karakterize edildi ve morfolojik yapıları Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile incelendi. Polimerlerin termal salınım özellikleri ise kızılötesi termal kamera ile doğrulandı. DSC sonuçları, polimerlerin farklı oranlarda ısı depoladığını göstermiştir. PA 66-PEG (Mn: 4000) polimeri 59,98 °C erime sıcaklığında 156,4 J/g erime entalpisine ve PA 66-PEG (Mn: 6000) polimeri 60,01°C erime sıcaklığında 96,05 J/g erime entalpisi ile KKFDM olarak PA 66-PEG polimerlerinin ısı depolama uygulamaları için önemli potansiyele sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Heat storage via phase change, one of the energy storage techniques, can store significant amounts of thermal energy at constant temperature. Phase change materials (PCMs) can reduce energy consumption by supplementing energy sources. Poly (ethylene glycol) (PEG) is a non-toxic, biodegradable polymer that, in its modified form, can exhibit solid-solid phase change material (SSPCM) properties. Polyamide 66 (PA 66) is a frequently used polymer in industry (textile, packaging, automotive, engineering thermoplastics, etc.). In this study, PA 66-PEG SSPCM alternative PCMs polymers, were prepared by melt polycondensation method using adipic acid and hexamethylenediamine titaniumisopropoxide as catalysts with different molecular weights PEG (Mn: 600, 1000, 4000, and 6000). Prepared polymers were analyzed with Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), Thermogravimetric Analysis (TGA), Differential Scanning Calorimetry (DSC) respectively and morphological structures were examined with SEM. Thermal release of SSPCM polymers was confirmed by infrared thermal camera. DSC results showed that the polymers store heat at different rates. PA 66-PEG (Mn: 4000) has melting enthalpy of 156.4 J/g at melting temperature of 59.98 °C, and PA 66-PEG (Mn: 6000) has melting enthalpy of 96.05 J/g at melting temperature of 60.01 °C, demonstrating significant potential of PA 66-PEG polymers as SSPCMs for heat storage applications