Historical research in the period of Turkish Republic
  1. Tez No: 98836
  2. Yazar: AHMET EFİLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
KISA ÖZET Millî Mücadele'nin kazanılmasından sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti millî unsura dayalı çağdaş bir devlet olacaktı. Bunu gerçekleştirmek için yapılan inkılâp hareketleri içinde hiç kuşkusuz ki tarih alanında yapılan çalışmalar önemli bir yer tutmaktadır. Cumhuriyet dönemi tarih anlayışında büyük bir değişim yaşanmıştır. Ümmet tarih anlayışının yerine milli tarih anlayışı benimsenmiştir. Modern metotlarla tarih araştırmaları yapılmaya başlanmıştır. Tarih araştırmaları yapmak için tarih kurumlan ve fakülte gibi bilimsel müesseseler kurulmuştur. Cumhuriyet döneminde yapılan tarih çalışmaları Atatürk'ün yapmış olduğu kültür devriminin bir uzantısıdır. Tarih ilmi, milli devletin kurulması ile birlikte ümmetlikten millet olma sürecinde önem kazanmıştır. Avrupa'da milli devlet olan ülkelerde olduğu gibi tarih millileşmek için kullanılmıştır. Atatürk, Türk Devletini kuruduktan sonra devletin kimlik problemlerini halletmek ve milli birliği sağlamak, Türk tarihini aydınlatmak için tarih ilmiyle yakından ilgilenmiştir. Yapılan çalışmaları yalandan takip etmiş, emir ve direktifleriyle çalışmaları yönlendirmiştir. O 'nun tarafından ortaya konulan Türk Tarih Teziyle, Türklerin eski zamanlardan itibaren üstün ve medeni bir millet olduğu, gerçekleştirilen göçlerle Türklerin dünyanın her yerine yayıldıkları ve Anadolu'nun ilk sakinlerinin Türk oldukları ileri sürülmüştür. Bu iddialar yapılan tarih çalışmalarıyla ilmi surette ispat edilmeye çalışılmıştır. Yapmış olduğum bu tez çalışmasında Cumhuriyet döneminde tarih yazıcılığı alanında meydana gelen değişikliği ve bu değişime etki eden etkenleri ortaya koymaya çalıştım. Bu dönemde ileri sürülen tarih tezinin içeriğini, tarih tezi adına ortaya konulan eserleri ve bu tezi ispatlamak için kurulan müesseseleri neticede bu dönemde yapılan tarih araştırmalarının Türkiye'de ilmi tarihçiliğin gelişmesine olan katkılarını inceledim. ıc yükseköğretim tmum bo&ümaktasyon merkezi
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Republic of Turkish state, which had been constructed after the triumph of National Struggle, considered being. Western State which would be supported by national concepts. Studied which had been done on historical field were taking very important place in Revolutionary Movements for visualizing this. Big changes had been lived in history perception of Republic Era. Instead of Ummet History Perception, National History Perception is accepted. Modern methods began to use in historical researches. For historical researches some scientific institutions such as faculties and historical societies established. Atatürk, after establishing the Turkish State, he interested with history-science to solve problems of state identity, establishing the national unity, and eruighteniif^he Turkish History. He followed closely the studies which had been done, and also gave direction by his orders to those studies. By Turkish History Thesis which had been exposed by him. In that thesis they tried to prove that, Turks were high and civised nation from the beginning of history, and spread to all over the world by migration and first inhabitants of Anatolia were Turks. In introduction for examining the changes in the history perception of Republic, Ottoman history writing was handled. In this part the developments in Ottoman history writing till Republic In the first part the history perception of Turkist intellectual Yusuf Akçura and Ziya Gökalp which effected the taught life and history perception of Republic Era, meanwhile language history studies of the Turkist Societies which established in II. Constitution Era.IV In the second part, the Atatürk's thoughts about history and the reason why he gave importance to the history described. In the third part the historical studies such as foundation of scientific institutions, publishing history books, held of Turkish History Congress and archeologjcal researches. Meanwhile the ingredients of History Thesis and other thesis which asserted in that period described.