The Lust for absolute power in dark utopias: Nineteen Eighty-Four, Brave New World, and We
- Tez No: 98835
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED BAKARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET İnsanlar hayatları boyunca daha iyi yaşam koşullarını ve mutluluğu arzulamışlardır. Bazı yazarlar“ütopya”türünü oluşturan eserlerinde bu istekleri yansıtmışlardır. Bazıları ise“ters-ütopya”türünü oluşturan karanlık ve kabus içerikli kitaplar meydana getirmişlerdir. Batı Dünyası her iki tarza sayısız eserle katkıda bulunmuştur. Bu tez üç adet ters ütopya eserini- sırasıyla Bin Dokuz Yüz Seksen Dört (yazan George Orwell), Hür Cesur Dünya( Aldous Huxley) ve 2fe(Yevgeny Zamyatin)- yöneticilerin gücü nasıl kontrol etmek istedikleri ve kiteleri nasıl manipüle ettikleri kriterleriyle karşılaştıracaktır. îlk kısımda, geçmiş ve geleceğe geniş bakış açısı ile bakılarak ütopya ve ters- ütopya hakkında genel bilgi verilmiştir. Bunun yanında, geçmişte fikir olup zamanımızda hakikat haline gelen düşünceler vardır. Bunlar günümüz şartlarına göre değerlendirilecektir. İkinci kısım,“ters-ütopya”türünün en iyi örneklerinden biri olan 1984'ü toplumsal ayrım, gözetleme, manipülasyon, hakikatin değiştirilmesi, totaliter metodlar ve Goldstein' m argümanları temalarını göz önüne alarak inceleyecektir. Üçüncü kısım Adous Huxley'in“zevk toplumunu”eleştiren akıl dolu Hür Cesur Dünya adlı eserini inceleyecektir. Bu kısım ayrıca Huxley'in yaklaşan kötü toplum düzeni hakkındaki eleştirilerinin geçerliliğini toplumsal hayata, cinsel yaşama, aileye, IXpropagandaya, bilime, planlanmış topluma, ekonomiye, ve bireysel farklara bakarak değerlendirecektir. Son kısım ise, dünya ülkelerinde görünen inkilaplar ve duraksayan insan yönetimleri hakkında uyan yapan Yevgeny Zamyatin'in Biz isimli eserini yorumlayacaktır. Bu kısmı ayrıca 5/z'i ilim, cinsel yaşam, gözetleme, dil, edebiyat, müzik, geçmiş, inkilap, ve değişim temaları ışığında inceleyecektir. Bunun yanında, bu eser insanlığın geleceğine ait tahminlerini yanında günümüz modern dünyasının kötü durumuna ait komple bir değerlendirme sunacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human beings have longed for better life conditions and bliss throughout their live spans. Some writers have reflected these positive aspirations in their works which form 'Utopian genre '. Some however have written about dark and nightmarish books which belong to 'dystopian genre '. The Western World has contributed to both genres with numerous works. This thesis will try to juxtapose three dystopian books- Nineteen Eighty- Four( by George Orwell), Brave New World\ by Aldous Huxley) and We( by Yevgeny Zamyatin) respectively- with the criteria of how rulers try to control power and manipulate large masses. In the first part, a general information on Utopias and dystopias is presented with a comprehensive outlook to past and present. In addition, there were ideals in the past which become reality in our times. These will be evaluated within the framework of today's conditions. The second part will examine one of the perfect examples of dystopian literature, Nineteen Eighty- Four, in respect to following themes: social segregation, surveillance, manipulation, alteration of reality, totalitarian methods, and Goldstein's arguments. It will also benefit from other scholars interested in Orwell's fiction. The third part will deal with Aldous Huxley's brilliant book, Brave New World, which is a satire of“ pleasure society”. It will also assess the validity of Huxley's arguments about an impending social order by looking at social life, sexuality, family, propaganda, science, planned society, economy and individual differences. vuThe last part will elaborate on Yevgeny Zamyatin's We which was a warning to humanity about revolutions seen in world countries, and stagnation of human administrations. This part further analyses We in the light of science, sex life, vigilance, language, literature, music, individuality, past, revolution and change. Moreover, it will present a thorough assessment ofthe predicaments of our contemporary world as well as predictions about the destiny of humanity. Vlll HOHDlüAOTASYüN MERKEZİ