Korumada taşıma yöntemi yaklaşımlarının izmir kenti tarihi anıtsal yapıları üzerinden irdelenmesi
Examination of transportation methods in heritage over the historical monuments of the city of İzmir
  1. Tez No: 988364
  2. Yazar: MERT ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE TANAÇ ZEREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Koruma, bütün insanlığın ortak mirası olarak kabul gören, somut veya somut olmayan kültürel mirasın, özgünlüğünü koruyarak sonraki nesillere aktarılması konusunda ulusal ve uluslararası alanda bildirge, tüzük ve sözleşmelerle geliştirilmiş, çeşitli standartlara kavuşturulmuş bir olgudur. Koruma alanında kullanılan teknikler, sağlamlaştırma, bütünleme, yenileme, yeniden yapma, ayıklama ve taşımadır. Bu çalışmanın ana kurgusunu da korumada parçalı taşıma tekniğiyle ilgili bir modelleme çalışması oluşturmuştur. Çalışma kapsamında“taşıma”çalışmanın odağını oluşturmuş, her yapı için öznel olarak değerlendirilen yapıların taşınma durumları ve taşıma yöntemi seçimi için bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan bu modelde nitelik olarak ifade edilebilen kavramların nicel verilere dönüştürülebilmesini sağlayan Bulanık Mantık yönteminden yararlanılmıştır. Bulanık Mantık yöntemiyle yapılacak çalışma için kural listeleri ve etken ağırlıklar oluşturulmuştur. Kural listeleri için belirlenen alanda yapılan çalışmalar, etken ağırlıkların belirlenmesinde ise taşıma ile literatürde yapılan okumalar referans alınmıştır. Tez kapsamında Kemeraltı Kentsel Sit Alanı 1. Etap bölgesi çalışma alanı ve bu alanın sınırları içerisinde yer alan ve geleneksel yapım tekniğiyle inşa edilmiş camiler de yapı tipi olarak belirlenmiştir. Yapılan alan çalışmasından gelen veriler doğrultusunda anketler oluşturulmuş, bu anketler uzmanlar tarafından Bulanık AHP yöntemi ile yanıtlanmış ve bu yanıtlar ile çalışmanın veri tabanı meydana gelmiştir. Veri tabanında meydana gelen bilgiler Matlab programı vasıtasıyla bulanık mantık yöntemiyle modellenmiş, alanda yer alan yapıların taşınma skorları parçalı taşıma yöntemi üzerinden sorgulanmıştır. Bu çalışmada parçalı taşıma yönteminin karmaşıklığını basite indirgemek amacıyla bir yöntem geliştirilmiştir. Geliştirilen yöntemin girdileri için de kendi içerisinde tutarlı bir sistem oluşturulmuştur. Yapılan bu modelleme çalışması, daha sonrasında yapılacak farklı girdilerle korumada taşıma için ortak bir sistematik oluşturulması adına uygulanabilir bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Conservation is a phenomenon that has been developed with national and international declarations, statutes and agreements and brought to various standards in the transfer of tangible or intangible cultural heritage, which is accepted as the common heritage of all humanity, to the next generations by preserving its authenticity. The techniques used in the field of conservation are consolidation, integration, renewal, reconstruction, sorting and relocation. The main purpose of this study is to create a modeling study on the moving technique in conservation. Within the scope of the study, the“moving”technique was the focus of the study, and a model was created for the moving situation and moving technique selection of the structures that were subjectively evaluated for each structure. In this model, the Fuzzy Logic method, which allows concepts that can be expressed as qualities to be converted into quantitative data, was used. Rule lists and effective weight factor were created for the study to be conducted with the Fuzzy Logic method. Studies in the specified field were used as reference to create rule lists, and research in the moving-related literature was taken as reference to determine the effective weight factors. Within the scope of the thesis, the Kemeraltı Urban Site 1st Stage region study area and mosques built with traditional construction techniques within the boundaries of this area were determined as building types. Surveys were created in line with the data from the field study, these surveys were answered by experts and the database of the study was formed with these answers. The information in the database was modeled with the fuzzy logic method through the Matlab program, and the possibility of moving the structures in the area and their moving status with partial and holistic moving techniques were questioned. The data obtained was calibrated by modeling the two specified mosques in the SAP 2000 program, and in the calibration, it was observed that the model and the data from SAP 2000 overlapped. This modelling study provides a feasible approach for creating a common systematic for conservation and relocation with different inputs to be made later.