Bazı tahıl hasıllarında buğday kepeği ilavesinin silaj kalite özelliklerine etkisinin belirlenmesi
Determination of the effects of wheat bran addition on silage quality characteristics n some cereal forages
  1. Tez No: 988363
  2. Yazar: MEHMET İZZET TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. ABDULKADİR MUSTAFA OKANT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, serin iklim tahıllarından buğday, arpa, kılçıksız arpa ve tritikale bitkilerine farklı oranlarda buğday kepeği ilavesinin silaj kalitesi ve fermantasyon özellikleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla, 2023–2025 yılları arasında Şanlıurfa-Koruklu'nun yarı kurak iklim koşullarında yürütülmüştür. Tahıl türlerinin ot verimlerini incelemek amacıyla bitki boyu, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi belirlenmiş; deneme tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Silaj kalite özelliklerinde ise pH, kuru madde oranı, ham protein, ham kül, ADF ve NDF oranları, sindirilebilir kuru madde, kuru madde tüketimi, nispi yem değeri, Fleig puanı, laktik asit ile asetik, propiyonik ve bütirik asit düzeyleri incelenmiş; bu aşamada tesadüf parsellerinde bölünmüş parseller deneme deseni uygulanmış ve ana parselleri tahıl türleri, alt parselleri ise buğday kepeği düzeyleri (%0, %2.5 ve %5) oluşturmuştur. Araştırma sonucunda, tahıl türleri arasında ot verimi ve büyüme özellikleri bakımından önemli farklılıklar belirlenmiştir. Tritikale, bitki boyu, yeşil ot verimi ve kuru ot verimi bakımından en yüksek değerlere ulaşırken, buğday en düşük değerleri göstermiştir. Silaj kalite özelliklerinde ise buğday kepeği katkısının belirgin olumlu etkileri ortaya çıkmıştır. Kepek ilavesi, silajın pH değerini düşürmüş; buna karşılık kuru madde, ham protein ve sindirilebilir kuru madde oranlarını artırmıştır. ADF ve NDF değerleri kepek düzeyinin artışıyla birlikte azalmış, buna bağlı olarak yem tüketilebilirliği ve Fleig puanı yükselmiştir. Ayrıca kepek katkısı, laktik asit oranını artırırken istenmeyen asetik, propiyonik ve bütirik asit düzeylerini düşürerek fermantasyonun daha dengeli ve hijyenik ilerlemesini sağlamıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde, %5 buğday kepeği uygulaması özellikle arpa ve kılçıksız arpa silajlarında en yüksek kalite kriterlerini sağlamış; tritikale ise hem yüksek verim potansiyeli hem de kepek katkısına olumlu yanıtı ile öne çıkmıştır. Bu sonuçlar, buğday kepeğinin serin iklim tahıllarında etkili bir katkı maddesi olduğunu ve yarı kurak bölgelerde kaliteli ve sürdürülebilir kaba yem üretimini destekleyen önemli bir uygulama potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of wheat bran supplementation at different levels on the silage quality and fermentation characteristics of cool-season cereals, namely wheat, barley, hooded barley and triticale, under the semi-arid conditions of Şanlıurfa-Koruklu during the 2023–2025 growing seasons. In order to investigate the forage yields of the cereal species, plant height, green forage yield, and dry forage yield were measured; and the experiment was established in a randomized complete block design with three replications. For the evaluation of silage quality characteristics, pH, dry matter content, crude protein, crude ash, ADF and NDF contents, digestible dry matter, dry matter intake, relative feed value, Fleig point, lactic acid and the contents of acetic, propionic and butyric acids were analyzed. At this stage, a split-plot design was used in which cereal species were assigned to main plots and wheat bran levels (0%, 2.5% and 5%) to subplots. The results revealed significant differences among cereal species in terms of forage yield components. Triticale exhibited the highest plant height, green herbage yield and dry matter yield, while wheat recorded the lowest values. Wheat bran supplementation had a markedly positive influence on silage quality parameters. The addition of bran reduced silage pH and increased dry matter, crude protein and digestible dry matter contents. ADF and NDF values decreased with increasing bran levels, resulting in improved feed intake potential and higher Fleig scores. Furthermore, bran supplementation enhanced lactic acid production while reducing undesirable acetic, propionic and butyric acid concentrations, indicating a more efficient and hygienic fermentation process. Overall, the 5% wheat bran level yielded the most favorable silage quality, particularly in barley and hooded barley silages. Triticale also showed strong performance due to its high yield potential and positive response to bran supplementation. These findings demonstrate that wheat bran is an effective silage additive for cool-season cereals and holds considerable promise for supporting high-quality and sustainable roughage production in semi-arid regions.