Sekizinci sınıf öğrencilerinin zihnin cebirsel alışkanlıkları ile algılanan öz düzenleme becerileri ve matematiksel üstbiliş farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between algebraic habits of mind and perceived self-regulation skills and mathematical metacognitive awareness levels of eighth grade students
  1. Tez No: 988372
  2. Yazar: SİNAN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK FIRAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, sekizinci sınıf öğrencilerinin zihnin cebirsel alışkanlıkları düzeyleri ile üstbiliş farkındalık düzeyleri ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca sekizinci sınıf öğrencilerinin zihnin cebirsel alışkanlıklarını, öz düzenleme becerilerini ve üstbilişsel farkındalık düzeylerini cinsiyet değişkeni açısından incelemek amaçlanmıştır. Bu çalışma nicel araştırma yaklaşımları çerçevesinde betimsel tarama, ilişkisel tarama ve nedensel karşılaştırma araştırmasının birlikte kullanılması ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında sekiz devlet ortaokulunda öğrenim gören 426 sekizinci sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak“Zihnin Cebirsel Alışkanlıkları Belirleme Testi”,“Çocuklar İçin Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği”ve“Algılanan Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Zihnin cebirsel alışkanlıkları düzeyleri her bir madde için detaylı olarak analiz edilmiş, öğrenci cevapları D0 (düşük), D1 (orta) ve D2 (gelişmiş) düzeylerinde sınıflandırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; öğrencilerin büyük bir kısmının zihinsel alışkanlık kullanmadığı (D0 düzeyinde kaldığı), ancak belirli sorularda D2 düzeyine ulaşabilen öğrencilerin de bulunduğu görülmüştür. Öğrencilerin öz düzenleme ve üstbiliş düzeyleri orta düzeyde bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre öz düzenleme ve zihinsel alışkanlıklar arasında anlamlı farklılık olduğu; erkek öğrencilerin bu becerilerde daha yüksek puan aldıkları belirlenmiştir. Zihnin cebirsel alışkanlıkları ile öz düzenleme becerileri ve üstbiliş farkındalık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Regresyon analizine göre, zihinsel alışkanlıkları en güçlü yordayan değişkenin öz düzenleme becerileri olduğu belirlenmiştir. Üstbilişsel farkındalığının da anlamlı bir yordayıcı olmakla birlikte etkisinin daha sınırlı olduğu görülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda öğretim süreçlerinde bu becerilerin desteklenmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the levels of algebraic habits of mind and metacognitive awareness and self-regulation skills of eighth-grade students. It was also aimed to examine the eighth-grade students' algebraic habits of mind, self-regulation skills, and metacognitive awareness levels in terms of the gender variable. This study was conducted using a combination of descriptive survey, correlational survey, and causal comparison research within the framework of quantitative research approaches. The study group consisted of 426 eighth-grade students studying in eight public middle schools in the 2024–2025 academic year. Algebraic Habits of Mind Determination Test,“ ”Metacognitive Awareness Inventory for Children“, and ”Perceived Self-Regulation Skills Scale" were used as data collection tools. The levels of algebraic habits of mind were analyzed in detail for each item, and student responses were classified as D0 (low), D1 (medium) and D2 (advanced) levels. According to the findings; It was observed that the majority of the students did not use mental habits (remained at level D0), but there were also students who could reach level D2 on certain questions. Students' self-regulation and metacognitive awareness levels were found to be moderate. It was determined that there was a significant difference between self-regulation and mental habits according to gender; with male students scored higher in these skills. Positive and significant relationships were found between algebraic habits of mind and both self-regulation skills and metacognitive awareness. Regression analysis revealed that self-regulation skills were the strongest predictor of algebraic habits of mind. While metacognitive awareness was also a significant predictor, its effect was found to be more limited. Based on these findings, it is recommended that these skills be supported in teaching processes.