Qualitative study of quadratic systems in the plane
Üzlemde kuadratik sistemlerin nitel analizi
- Tez No: 988381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURİ ROGOVCHENKO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dogu Akdenız Unıversıtesı-Eastern Medıterranean Unıversıty
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Otonom sistemler Matematiksel Biyoloji, Fizik ve Ekonomi gibi bilim dallarında önemli bir yere sahiptir. Bu tezde otonom ve ikinci dereceden sistemlerin nitel çalışması yapılmaktadır. Otonom sistemlerle ilgili tekil noktalar, indeks ve limit döngüleri gibi bazı önemli konulara değinilmiştir. Ayrıca sonsuzdaki tekil noktalar da incelenmiş ve global faz portreleri gösterilmiştir. Son kısımda otonom sistemlerin matematiksel ekolojideki önemi üzerinde durulmakta ve sabit çıktı ve harmanlanmış efor şartına bağlı olarak bir tür modeli incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Dynamical systems play important role in Mathematical Biology, Physics and Economics. This thesis is devoted to the qualitative study of dynamical systems (and, in particular quadratic systems) in the plane. We discuss a number of concepts important in dynamical systems as for instance, simple and non-simple critical points, Poincare index, limit cycles. We consider also singular points at infinity and global phase portraits. In the last chapter we illustrate the importance of dynamical systems in mathematical ecology and study a model of species subject to constant yield and constant effort harvesting.