Tesis düzenlemesine yeni bir yaklaşım (Robustness algoritması)
A new approach to facility layouth (Robustness algorithm)
  1. Tez No: 68047
  2. Yazar: MİTHAT ZEYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN TÜRKBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, belirsizlik altında tek peryotlu tesis yerleşim problemi tartışılıyor. Bu tür problemin çözümünde, esneklik kriteri olarak kullanılan ve kalitatif faktörleri de gözönüne alan Robustness tekniği kullanılmaktadır. Yeni bir yaklaşım olan Robustness kriteri, belirsizlik altında tek peryotlu tesis yerleşim problemlerinin çözümünde tavsiye edilmektedir. Bu bağlamda, yukarıdaki kriterler kullanılarak Eskişehir Jant Sanayii' nde tesis içi yerleşim düzenlemesiyle ilgili bir uygulama yapılıp,“optimale”yakın bir çözüm elde edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayla Adedi Tez Yöneticisi 605.01.02 Tesis Düzenlemesi, Esnek İmalat Sistemi,Kuadratik Prog. 130 Yrd.Doç.Dr. Orhan TÜRKBEY
Özet (Çeviri)
In this study, the single period plant layout problem under uncertainty is discussed. In order to solve this problem, Robustness technique that is used as a flexibility criterion have been used. This technique also considers the qualitative factors. Robustness criterion that is a new approach in solving procedures for dealing with the single plant layout problem under uncertainty conditions is recommended. In this context, by using above mentioned criteria an application was made regarding facilities design in Eskişehir Jant Industry and a“near optimal”solution is obtained. Science Code : 605. 0 1.02 Key Words : Facility Layout, Flexible Manufacturing System, Quadratic Prog. Total of page number : 130 Adviser : Yrd.Doc.Dr. Orhan TÜRKBEY