Depremden etkilenen gebe kadınların gebelik stresi, prenatal bağlanma ve travmatik doğum algılarının belirlenmesi
Determination of pregnancy stress, prenatal attachment, and traumatic birth perceptions of pregnant women affected by the earthquake
  1. Tez No: 988389
  2. Yazar: GAMZE SARUHAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RABİYE ERENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, depremden etkilenen gebe kadınların gebelik stresi, prenatal bağlanma ve travmatik doğum algılarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini depremden etkilenen 269 gebe oluşturmuştur. Veriler;“Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Gebelik Stresi Değerlendirme Ölçeği (GSDÖ)”,“Prenatal Bağlanma Envanteri (PBE)”ve“Travmatik Doğum Algısı Ölçeği (TDAÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerle birlikte Kolmogorov-Smirnov normallik testi, Levene testi, Student t testi, Mann-Whitney U testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0.05 kabul edilmiştir. GSDÖ puan ortalaması 95.72±17.95, PBE puan ortalaması 50.99±9.82, TDAÖ puan ortalaması ise 73.20±15.42'dir. GSDÖ puanı; yaş, eğitim, meslek, aile yapısı, ekonomik durum, gebelik öyküsü ve depremden etkilenme durumu gibi değişkenlerle anlamlı ilişki göstermiştir (p<0.05). PBE puanı da sosyodemografik ve obstetrik özelliklerin yanı sıra deprem ile ilgili değişkenlerle ilişkili bulunmuştur (p<0.05). TDAÖ puanını ise yaş, eğitim, aile yapısı, gebelik öyküsü, depremde yakın kaybı ve ikamet değişikliği gibi değişkenler etkilemiştir (p<0.05). GSDÖ ile TDAÖ arasında pozitif yönlü, orta düzeyde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir (p<0.001, r=0.414). Bulgular, deprem gibi travmatik olayların gebelik sürecine psikolojik açıdan önemli etkileri olabileceğini göstermektedir. Bu doğrultuda, deprem sonrası gebelik stresi, prenatal bağlanma ve travmatik doğum algısı üzerindeki etkilerine yönelik daha fazla araştırma yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive research to determine the pregnancy stress, prenatal attachment, and traumatic birth perceptions of pregnant women affected by the earthquake. The sample of the study consisted of 269 pregnant women affected by the earthquake. Data were collected using the“Descriptive Information Form”,“Pregnancy Stress Rating Scale (PSRS)”,“Prenatal Attachment Inventory (PAI)”and“Traumatic Birth Perception Scale (TBPS)”. Descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov normality test, Levene's test, Student t test, Mann-Whitney U test and Pearson correlation analysis were used to analyze the data. Statistical significance level p<0.05 was accepted. The mean PSRS score was 95.72±17.95, the mean PAI score was 50.99±9.82, and the mean TBPS score was 73.20±15.42. The PSRS score showed a significant correlation with variables such as age, education, occupation, family structure, economic status, pregnancy history and being affected by the earthquake (p<0.05). PAI score was also found to be associated with sociodemographic and obstetric characteristics as well as earthquake-related variables (p<0.05). On the other hand, variables such as age, education, family structure, pregnancy history, loss of relatives in the earthquake, and change of residence affected the TBPS score (p<0.05). A positive, moderately significant relationship was found between the PSRS and the TBPS (p<0.001, r=0.414). The findings suggest that traumatic events such as earthquakes may have significant psychological effects on the pregnancy process. Accordingly, further research on the effects of post-earthquake on pregnancy stress, prenatal attachment and perception of traumatic birth is recommended.