Çoklu ilaca dirençli A. baumannii' de gelişmiş CRISPR-Cas9HF1 sistemi ile hedef gen silinmesi
Target gene deletion in multidrug-resistant A. baumannii using the developed CRISPR-Cas9HF1 system
  1. Tez No: 988419
  2. Yazar: İLKNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Mikrobiyoloji, Biyoteknoloji, Genetics, Microbiology, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde Acinetobacter baumannii enfeksiyonlarının artış göstermesi çoklu ilaca dirençli bu patojende yüksek doğruluklu genom düzenleme tekniklerinin geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Klasik CRISPR-Cas9 sistemlerinde sık görülen in/del mutasyonları, transisyon/transversiyon değişimleri ve hedef dışı kesimler bakterinin zayıflatılması için genomik müdahalelerin etkin çalışmasını kısıtlamaktadır. Bu tez çalışmasında, A. baumannii' de hedeflenen genin açık okuma çerçevesinin (ORF) geri dönüşümsüz silinmesi amacıyla optimize edilmiş, homolog rekombinasyon temelli yeni bir CRISPR-Cas9 tabanlı genom düzenleme sistemi geliştirilmiştir. İlk aşamada konvansiyonel Cas9 plazmitleriyle ampC geni hedeflenmiş; doğal transformasyon metodolojisiyle üç farklı homolog rekombinasyon stratejisi uygulanmıştır. Ancak bu mutantlarda ampC gen ORF bölgesi sabit kalmakla birlikte in/del mutasyonlar ve hedef dışı kesimler gözlenmiştir. Bu sınırlılıkları aşmak için kapsül biyosentezinden sorumlu ptk geni belirteç olarak seçilmiş; homolog rekombinasyonu artırmak amacıyla recA ve recBCD genlerini içeren pİYRecHR plazmidi tasarlanmıştır. Cas9HF1 endonükleazı ve IPTG kontrollü indüksiyon sistemiyle yapılan düzenleme sonucunda ptk geninin ORF' sinin bütünüyle başarıyla silinmesi sağlanmıştır. Geliştirilen Cas9HF1 tabanlı sistem, A. baumannii ve diğer patojenlerde tam gen silinmesi için güçlü bir araç sunmakta olup, canlı zayıflatılmış aşı geliştirme çalışmalarına önemli katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing incidence of Acinetobacter baumannii infections today necessitates the development of high-precision genome editing techniques to combat this multidrug-resistant pathogen. Frequent in/del mutations, transition/transversion changes, and off-target cuts observed in conventional CRISPR-Cas9 systems limit the effective genomic interventions required for bacterial attenuation. In this thesis study, a new CRISPR-Cas9-based genome editing system optimized for irreversible deletion of the open reading frame (ORF) of the target gene in A. baumannii was developed based on homologous recombination. Initially, the ampC gene was targeted using conventional Cas9 plasmids, and three different homologous recombination strategies were applied via natural transformation methodology. However, in these mutants, although the ampC gene ORF region remained intact, in/del mutations and off-target cuts were observed. To overcome these limitations, the ptk gene responsible for capsule biosynthesis was selected as a marker, and the pİYRecHR plasmid containing recA and recBCD genes was designed to enhance homologous recombination. Through editing with the Cas9HF1 endonuclease and an IPTG-controlled induction system, complete deletion of the ptk gene ORF was successfully achieved. The developed Cas9HF1-based system provides a powerful tool for full gene deletion in A. baumannii and other pathogens and contributes significantly to live attenuated vaccine development studies.