Foreign direct investment in China
  1. Tez No: 98842
  2. Yazar: HUİ YANG
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM ZAİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yabancı Doğrudan Yatınm(YDY) son yirmi yıllık dönemde dünya ekonomisi üzerinde belirleyici rol oynamıştır. On yılda uzun bir süre, 1990 başalnndaki durgunluktan doğan küçük engeli gözardı edersek, daha önce görülmemiş oranda büyümüştür. Daha önce görülmemiş şekilde daha fazla ülkeden daha çok endüstri dallarında daha fazla şirket doğrudan yatırım youluyla genişlemektedir ve hemen hemen tüm ekonomikler şimdilerde bu çokuluslu yatırımcıları çekme yarışma girmiş durumdadır. Bu tezde, İlk olarak şu anki Yabancı Direkt Yatırımın eğilimi açıklanmış, daha sonra tanım ve ölçme zorluklarına değinilmiştir. Gelişmekte olan ülkeler yabancı sermayeye ait tüm yatırım çeşitlerini kabul etmeli ve bu durumun bütün gelişmekte olan ülkeler için bir yapması gerektiği açıklanmıştır. Çin dünyadaki ikinci büyük yabacı sermayeli yatirim girişimcisi sahibi olarak büyük bir tecrübeye sahiptir. Bu tecrübe diğer gelişmekte olan ülkeler için yatırım sebebi olabilir. Cindeki yabanci sermayeli yatırımın katkıları, bazi karakteristik özellikleri ve şu anki durumu detaylıca incelendikten sonra Yabancı sermayeli yatırımcıların cine gelme sebebleri ve bunun önemi analiz edilmiştir. Hong Kong cindeki yabanci yatırımcılar en çok olduğu yerdir. Bu durum diğer yabanci ülke yatırımcıları açısından iyi bir örnek tir. Özellikle Cindeki sermaya akışının büyük bir bölümünü oluşturduğundan bu durumun ne getireceği Hong Kong ve Çin iki otorite tarafından göz önünde bulundurmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Foreign direct investment (FDI) has been one of the defining features of the world economy over the past two decades. It has grown at an unprecedented pace for more than a decade, with only a slight interruption during the recession of the early 1990's. More firms in more industries from more countries are expanding abroad through direct investment than ever before, and virtually all economies now compete to attract multinational enterprises. In this thesis, the current trend would be informed at first, and the definition and measurement difficulties are followed. For the developing countries, should all kinds of FDI be welcomed? The fact has to be taken into account by developing countries. As the second biggest FDI attracting country in the world, China has a lot of experiences that can be shared with other developing countries. After giving the details of current situation and some characteristics of FDI in China, the contribution of FDI, the reasons of foreign investors come to China, and most importantly, some challenges associated with investment in China would be analysis. Hong Kong is the biggest foreign investor in China. Therefore, its investing motivations and forms are a good example for other foreign investors. Especially, after such huge sum of capital inflows to China, what impact will occur to Hong Kong and China is a main consideration of both authorities.