Foreign direct investment: Applications in China
Doğrudan yabancı yatırım: Çin?de uygulamalar
  1. Tez No: 215097
  2. Yazar: NİLÜFER DUYGU FINDIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çin, 1,3 milyarlık nüfusu ve sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yaşantısına büyükkatkıları bulunmuş köklü tarihiyle bir dünya devidir. 1980'lerin başında kapılarınıdünyaya açmasıyla, son 25 yılda ülkenin görünümü oldukça değişmiş ve ülkeninkendine özgü görünümüne bir takım yeni öğeler eklenmiştir. Bir 19'uncu yüzyılfenomeni olan doğrudan yabancı yatırım (FDI), Çin'in ekonomik reformlarınınönemli bir getirisi olarak karşımızdadır. Doğrudan yabancı yatırım için ilkuygulamalar Batı Avrupa ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tarafındanyapılmış olmakla beraber, özellikle 1980'ler sonrasında oldukça popüler birekonomik faaliyet olarak kendini göstermektedir. Bugün, doğrudan yabancı yatırım,tüm dünya ekonomileri, özellikle de yüksek oranda mobilize olmuş sanayiler veyatırım yapılacak ülkenin karşılaştırmalı avantajı ile piyasa hacminden faydasağlamaya çalışan yatırımcılar için karlı bir ekonomik faktördür. Bu çalışma,doğrudan yabancı yatırımın, bu konuda tüm dünyayı cezbeden ve yine yatırımlarınbüyük bir payına sahip Çin'deki trendleri ve durumu ile ilgili bir yorum getirmeyeçalışmaktadır. Doğrudan yabancı yatırım, tanım ve türlerinden ölçüm ve temeluygulamalarına kadar incelenmiş, bulgular Çin'e uyarlanmıştır. Çalışma, ayrıca,doğrudan yabancı yatırımı Çin'deki reformların büyük bir getirisi olarak görmekte vebu yatırımların, ülkeyi yapısal olarak toptan bir değişimin içine mi soktuğu yoksa birtakım ülkeye özgü yönlerin kendini halen korumakta mı olduğu konularınıincelemektedir.
Özet (Çeviri)
China is a world giant with her approximately 1.3 billions of people and with a deeprootedhistory which have had great contributions on her social, cultural andeconomic life. With the establishment of the open door strategy, the last two decadeshave changed and added novel and unique aspects to the country?s profile. Foreigndirect investment (FDI) as a 19th century phenomena, has been an important yield ofthe economic reforms for China. The early applications were conducted by theWestern Europe and the United States of America (USA), while, today, this way ofeconomic activity is very popular in the whole world. FDI stands as one of the mostprofitable factors for the world economies, especially for the highly mobilizedindustries in which the investors are eager to benefit from the comparative advantageand/or the market volume of another country. This study tries to make aninterpretation for the trends and the position of the FDI in China which is a veryattractive country for the foreign investors throughout the world and has huge shareof the investments. Moreover, the study discusses FDI as an outcome of the reformsfor the Chinese economy and examines whether the structure of the country has beenchanging as a whole or there is anything left unchanged and protected in China. FDIis studied through and applied to China there of with all its definition, types,measurements theoretically and main applications