Tinnitus olan hastalarda hematolojik ve odyometrik parametrelerin analizi
Analysis of hematological and audiometric parameters in patients with tinnitus
  1. Tez No: 988446
  2. Yazar: ULKAR YUSIFOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME GÜZELSOY SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Tinnitus herhangi bir işitsel uyaran olmaksızın, kişinin kulaklarında veya kafasının içinde anormal bir sesin algılanmasıdır. Tinnitus subjektif ve objektif olmak üzere iki ana grupta sınıflandırılır. Subjektif tinnitus, sadece hasta tarafından duyulan tinnitustur, objektif tinnitusa göre daha sıktır. Subjektif tinnitus sensorinöral veya iletim tipi işitme kayıplarında görülebileceği gibi, işitsel sinyallerin ileti yolunun herhangi bir kısmından da kaynaklanabilir. Objektif tinnitus ise genellikle kulak dışı nedenlerden kaynaklanır, başkaları tarafından duyulabilir. Tinnitus genellikle hastanın yaşamını tehdit eden bir hastalığın ilk veya en belirgin belirtisi olmasa bile, psikolojik etkileriyle hastanın ve dolaylı olarak yakınlarının yaşam kalitelerini ciddi biçimde bozabilir. Biz çalışmamızda kliniğimize tinnitus şikâyeti ile başvuran hastalarda odyometrik ve hematolojik parametrelerde olan değişimleri araştırmak ve çalışmada elde ettiğimiz sonuçlarla tinnitus prognozunu belirlemeyi amaçladık. Kliniğimize en az 3 aydır bilateral veya unilateral subjektif tinnitus şikâyeti olan 74 hasta ve çınlama şikâyeti olmayan 74 kontrol grubu çalışmaya alındı. Tüm hastaların ayrıntılı kulak burun boğaz, nörolojik muayeneleri ve odyometrik incelemeleri yapıldı. Tüm gönüllü (sağlıklı) ve hastalardan alınan kan örneklerinde hemogramda bakılan PNL (platelet/lenfosit oranı), NLO (nötrofil/lenfosit oranı), MPV (orta trombosit hacmi), Sİİ (sistemik immün inflamasyon oranı) değerleri hesaplandı. Tüm hastalara Tinnitus Engellilik Anketi (Tinnitus Handicap Inventory; THI) ve Tinnitus Derece Endeksi (Tinnitus Severity Index; TSI) anketleri yapıldı. Tüm hastalardan ve kontrol grubundan yapılan işitme testi sonuçları mevcut kılavuzlara göre normal düzeylerde saptanmıştır. Hasta ve kontrol grupları arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık saptanmamıştır. Hasta grubunda PNL değeri ortalaması 119,195, kontrol grubunda ise 124,530 olarak izlenmiştir ve PNL değerleri açısından hasta ve kontrol grubu arasındaki farklılık istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0,015). NLO, MPV, Sİİ oranları arasında anlamlı bir farklılık izlenmemiştir. Tinnitusun patogenezi ve prognozunun belirlenmesinde biyobelirteçlerin rolünün araştırılması için daha fazla hasta sayısı ve ileri tetkiklerle yapılan çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Tinnitus is defined as the perception of an abnormal sound in the ears or head in the absence of any external auditory stimulus. Tinnitus is classified into two main types: subjective and objective. Subjective tinnitus, which is perceived only by the patient, is more common than objective tinnitus. It may occur in association with sensorineural or conductive hearing loss, or it may originate from any part of the auditory signal transmission pathway. Objective tinnitus, on the other hand, usually arises from extracochlear causes and can be perceived by others. Although tinnitus is not typically the first or most prominent symptom of a life-threatening disease, its psychological effects can significantly impair the quality of life of patients and, indirectly, their relatives. In this study, we aimed to investigate changes in audiometric and hematological parameters in patients presenting to our clinic with tinnitus complaints and to evaluate tinnitus prognosis based on the findings obtained. Seventy-four patients with unilateral or bilateral subjective tinnitus lasting at least three months and 74 individuals without tinnitus complaints were included as the control group. All participants underwent detailed otorhinolaryngological and neurological examinations, as well as audiometric evaluations. Blood samples obtained from both patients and healthy volunteers were analyzed to calculate platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), mean platelet volume (MPV), and systemic immune-inflammation index (SII) based on complete blood count parameters. Additionally, all patients completed the Tinnitus Handicap Inventory (THI) and the Tinnitus Severity Index (TSI). Audiometric test results of both the patient and control groups were found to be within normal limits according to current guidelines. No statistically significant differences were observed between the groups in terms of age and sex. The mean PLR value was 119.195 in the patient group and 124.530 in the control group, with a statistically significant difference between the two groups (p = 0.015). No significant differences were observed between the groups regarding NLR, MPV, and SII values. In conclusion, further studies with larger patient populations and advanced diagnostic methods are required to better elucidate the role of biomarkers in the pathogenesis and prognosis of tinnitus.