Fetal cinsiyete bağlı maternal immünojenitedeki değişiklikler ve gestasyonel diyabet arasındaki ilişki
The relationship between fetal sex-dependent changes in maternal immunogenicity and gestational diabetes
  1. Tez No: 988478
  2. Yazar: TUĞBA DEMİRBANKA NEDİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Fetal cinsiyet maternal immün sistem üzerinde etkili bir faktördür. Bu nedenle gestasyonel diyabet (GDM)'de fetal cinsiyet farklılığına bağlı olarak gelişebilecek maternal immün yanıt değişikliklerini, dolaşımdaki anti-inflamatuar human lökosit antijen G (HLA-G), interlökin 10 (IL-10) ve pro-inflamatuar interlökin 17A (IL-17A) düzeyleri ile değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 24-28. gebelik haftasında olan ve oral glukoz tolerans testi sonrasında GDM tanısı konan gebeler (n=86) ve sağlıklı gebeler (n=56) olmak üzere toplam 142 denek dahil edildi. Tüm katılımcıların gebelik özellikleri, fetus cinsiyetleri, antropometrik ve metabolik parametreleri dosyalarından kaydedildi. Ayrıca tüm deneklerin serum IL-10, IL-17A ve HLA-G düzeyleri ölçüldü. Bulgular: GDM'li kadınlarda sağlıklı kontrol grubuna kıyasla daha yüksek erkek fetüs oranı saptandı (%59,3 vs %42,9, p=0,055). Erkek fetüs GDM gelişme riski ile 3,22 kat ilişkili idi (p=0,042). Gruplar arasında IL-17A düzeylerinde herhangi bir fark tespit edilmedi (p=0,593). Ancak IL-10 düzeyleri GDM'li kadınlarda önemli ölçüde daha düşüktü (p=0,001) ve GDM gelişimi ile negatif ilişkili bir faktördü (p=0,032). Ayrıca, HLA-G düzeyi GDM'li kadınlarda sınırda daha yüksekti (p=0,059) ve artan düzeyleri GDM riski ile ilişkiliydi (p=0,025). Fetal cinsiyete göre gruplardaki IL-10, IL-17A ve HLA-G seviyelerinde ise anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Sonuç: GDM'li hamile kadınlarda, erkek fetüsün olması GDM gelişme olasılığını artırır. Aynı zamanda, anti-inflamatuar belirteç dismorfizmi GDM riskiyle ilişkilidir. Ancak, çalışmamız küçük çaplı olduğundan, daha büyük kohortlarla yürütülen araştırmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Fetal sex is an influential factor on the maternal immune system. Therefore, we aimed to evaluate maternal immune response changes that may develop in gestational diabetes mellitus (GDM) due to fetal sex differences through circulating anti-inflammatory human leukocyte antigen G (HLA-G), interleukin 10 (IL-10), and pro-inflammatory interleukin 17A (IL-17A) levels. Material and Method: The study included a total of 142 subjects: pregnant women diagnosed with GDM after an oral glucose tolerance test between 24 and 28 weeks of gestation (n=86) and healthy pregnant women (n=56). The pregnancy characteristics, fetal sex, anthropometric and metabolic parameters of all participants were recorded from their files. In addition, serum IL-10, IL-17A, and HLA-G levels were measured in all subjects. Results: A higher male fetus rate was detected in women with GDM compared to the healthy control group (59.3% vs. 42.9%, p=0.055). Male fetus was associated with a 3.22-fold risk of developing GDM (p=0.042). No difference in IL-17A levels was detected between the groups (p=0.593). However, IL-10 levels were significantly lower in women with GDM (p=0.001) and were negatively associated with GDM development (p=0.032). Furthermore, HLA-G levels were borderline higher in women with GDM (p=0.059), and increasing levels were associated with GDM risk (p=0.025). No significant differences were found in IL-10, IL-17A, and HLA-G levels between groups based on fetal sex (p>0.05). Conclusion: For pregnant women with GDM, having a male foetus increases the likelihood of developing GDM. At the same time, anti-inflammatory marker dysmorphism is associated with GDM risk. However, as our study is small, it should be supported by research conducted with larger cohorts.