İksazomib sitrat ve betülinik asidin glioblastom hücreleri üzerindeki anti-kanser etkinliklerinin tanımlanması
Identification of anti-cancer activities of ixazomib citrate and betulinic acid on glioblastoma cells
- Tez No: 988488
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ONUR ÇAĞLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Biyoteknoloji, Genetik, Molecular Medicine, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Glioblastom (GBM), genellikle yetişkinler arasında en sık görülen oldukça agresif davranışlı bir beyin tümörüdür. GBM tümörleri standart tedavi yaklaşımlarına hızlı bir şekilde direnç geliştirdiği için yeni terapötik hedeflerin bulunması oldukça önemlidir. Bu çalışmada, GBM hücrelerinde ubikitin-proteazom mekanizmasının (UPM) terapötik potansiyeli incelendi. Ardından bu mekanizmayı hedef alabilecek iksazomib sitrat (IXaC) ve betülinik asit (BA) olası inhibitör ajanlar seçildi. Belirtilen ajanların U87MG ve T98G hücrelerinde tek başına ve birlikte gösterdiği anti-kanser etkinlikleri tanımlandı. Anti-proliferatif etki, hücre canlılığı tespit kiti (CVDK-8) kullanılarak değerlendirildi. Ajanların hedef genlerin mRNA ifadeleri üzerindeki etkileri gerçek zamanlı kantitatif PCR (RT-qPCR) yöntemi ile tanımlandı. IXaC ve/veya BA'nın GBM hücrelerinin apoptoz ve hücre döngüsü profilleri üzerindeki etkisi akış sitometri yöntemi ile tanımlandı. IXaC ve/veya BA uygulamaları sonrasında, GBM hücrelerinin malin davranışındaki değişimler klonojenik, yara iyileşme ve soft agar testleri ile belirlendi. IXaC ve/veya BA GBM hücrelerinde anti-proliferatif etki meydana getirdi. Her iki ajan kombine uygulandığında, GBM hücrelerinde ekleyici etki oluşturdu. IXaC ve/veya BA uygulanan GBM hücreleri apoptoza sürüklendi. Belirtilen ajanların, GBM hücrelerinde hücre döngüsünü farklı fazlarda durdurduğu tespit edildi. IXaC ve/veya BA GBM hücrelerinin invazyon ve koloni oluşturma kapasitelerini anlamı bir biçimde düşürdü. Sonuçlar, GBM de UPM mekanizmasının hedef alınmasının anti-kanser etki oluşturduğuna ve sınırlı tedavi seçenekleri düşünüldüğünde, alternatif tedavi seçeneği olabileceği konusunda umut vermektedir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is the most common and aggressive primary brain tumor in adults. Due to the rapid development of resistance to standard treatment approaches in GBM tumors, it is crucial to identify new therapeutic targets. This study examined the therapeutic potential of the ubiquitin-proteasome mechanism (UPM) in GBM cells. Then, ixazomib citrate (IXaC) and betulinic acid (BA) were selected as potential inhibitory agents that could target this mechanism. The anti-cancer effects of these agents, administered alone or in combination, were assessed in U87MG and T98G GBM cells. Anti-proliferative activity was evaluated using the Cell Viability Detection Kit (CVDK-8). The effects of the agents on the mRNA expression levels of target genes were determined using Real-Time quantitative PCR (RT-qPCR). The impact of IXaC and/or BA on apoptosis and cell cycle profiles of GBM cells was analyzed by flow cytometry. Following IXaC and/or BA treatment, changes in the malignant behavior of GBM cells were determined using clonogenic, wound healing, and soft agar tests. IXaC and/or BA showed anti-proliferative activity in GBM cells. When both agents were combined, an additive effect was found in GBM cells. Treatment with IXaC and/or BA induced apoptosis in GBM cells. The indicated agents were found to induce cell cycle arrest at different phases in GBM cells. IXaC and/or BA significantly reduced the invasion and colony-forming capacities of GBM cells. The findings indicate that targeting the UPM in GBM has anti-cancer potential and could serve as an alternative treatment approach in the context of limited available therapies.