Super-resolution neuroimaging data synthesis for high-precision medicine
Yüksek hassasiyetli tıpa yönelik süper çözünürlüklü nörogörüntüleme verisi üretimi
- Tez No: 988512
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ISLEM REKIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez, nörogörüntüleme verilerindeki çözünürlük ve temsil sınırlamalarını aşarak nörolojik bozuklukların, özellikle Otizm Spektrum Bozukluğu'nun (OSB), daha doğru biçimde analiz edilmesini amaçlamaktadır. Çalışma, kortikal morfolojik ağları (Cortical Morphological Networks, CMN) ve beyin ağları için süper-çözünürlük yaklaşımlarını birleştirerek, hem beyin morfolojisinin ağ düzeyinde analizini hem de düşük çözünürlüklü beyin ağlarından yüksek çözünürlüklü ağların sentezlenmesini hedeflemektedir. Geliştirilen yöntemler, makine öğrenmesi ve ileri ağ analiz teknikleri kullanılarak tanısal hassasiyeti artırmayı ve nörogörüntüleme tabanlı kişiselleştirilmiş değerlendirmelere katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to overcome fundamental limitations in neuroimaging data resolution and representation to improve the analysis of neurological disorders, with a particular focus on Autism Spectrum Disorder (ASD). The study integrates Cortical Morphological Networks (CMNs) with brain network super-resolution techniques to enable both detailed network-level analysis of brain morphology and the synthesis of high-resolution brain networks from low-resolution data. By leveraging advanced machine learning and network analysis methods, the proposed approaches seek to enhance diagnostic accuracy and support more efficient and personalized neuroimaging-based assessments.