Fetal dönemde gyrus precentralis, gyrus postcentralis ve gyrus frontalis ınferior'un morfometrik gelişimi
Morphometric development of the precentral gyrus, postcentral gyrus, and inferior frontal gyrus during the fetal period
  1. Tez No: 988517
  2. Yazar: SADIK BAYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER ALBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle beraber intraoperatif MRI, intraoperatif duyusal ve motor izleme ve uyanık beyin cerrahisi gibi imkanlara rağmen, beyin anatomisi hala cerrahinin temeli olmaya devam etmektedir. Çalışmamız, 30-40 gebelik haftası arasında yaşlara sahip olan, herhangi bir anomalisi ve belirgin patolojisi olmayan 9'u erkek, 9'u dişi olmak üzere 18 fetal kadavraya ait 36 hemispherium cerebri'nin; gyrus precentralis, gyrus postcentralis ve gyrus frontalis inferior'larının morfometrik olarak incelenmesi esasına dayanmaktadır. Çalışmamızda; gyrus precentralis, gyrus postcentralis ve gyrus frontalis inferior'un alanları başta olmak üzere, bu gyruslar'ı sınırlayan sulcus centralis, sulcus lateralis, sulcus precentralis, sulcus postcentralis ve sulcus frontalis inferior'un uzunlukları ölçüldü. Bu prametreler daha sonra SPSS programında değerlendirildi. Cinsiyetler arasında sağ-sol hemispherium cerebriler'in kendi arasında ve gestasyonel yaşa göre karşılaştırmalar yapıldı. Yapılan istatistiksel analizlerden sonra bu parametrelerin gestasyonel yaşla birlikte anlamlı bir artış gösterirken cinsiyetler ve sağ-sol taraflar açısından anlamlı bir fark bulunamadı. Çalışmamızdaki bulguların literatür ile uyumlu olduğu görüldü. Çalışmamızın, cerebrum'un fetal dönemdeki gelişiminin son on haftasına dair önemli ipuçları içerdiğini ve bu konuda anatomi çalışmalarına, nörolojik hastalıkların anlaşılmasında ve cerrahi prosedürlerdeki komplikasyon riskinin azaltılmasında katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Despite recent technological advances such as intraoperative MRI, intraoperative sensory and motor monitoring, and awake neurosurgery, brain anatomy remains fundamental to surgery. Our study is based on the morphometric examination of 36 cerebral hemispheres (gyrus precentralis, gyrus postcentralis, and gyrus frontalis inferior) of 18 fetal cadavers (9 male, 9 female) aged between 30-40 weeks of gestation, without any anomalies or significant pathologies. In our study, the areas of the precentral gyrus, postcentral gyrus, and inferior frontal gyrus, as well as the lengths of the sulcus centralis, sulcus lateralis, precentral sulcus, postcentral sulcus, and inferior frontal sulcus bordering these gyri, were measured. These parameters were then evaluated using the SPSS program. Comparisons were made between genders, between the right and left hemispheres of the cerebrum, and according to gestational age. After statistical analysis, it was found that these parameters showed a significant increase with gestational age, while no significant difference was found between genders and right-left sides. The findings of our study were found to be consistent with the literature. We believe that our study contains important clues about the last ten weeks of fetal development of the cerebrum and will contribute to anatomical studies, the understanding of neurological diseases, and the reduction of the risk of complications in surgical procedures.