Sürdürülebilir kentsel hareketlilik yaklaşımı (SUMP) perspektifi'nden kent içi yol güvenliğine dair bir analiz
An analysis of urban road safety from the perspective of the sustainable urban mobility plan (SUMP) approach
  1. Tez No: 988531
  2. Yazar: NURAY MARUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ARIKAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı, bir kentin ulaşım ve hareketlilik sistemlerini çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda planlamayı amaçlayan, kentlerde yaşam kalitesini artırmak, ulaşımı daha erişilebilir, ödenebilir, temiz ve güvenli hale getirmek için kullanılan bir planlama yaklaşımıdır. Ancak, özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki birçok şehirde, bu planlama yaklaşımında yol güvenliği çoğu zaman çevresel, erişilebilirlik ya da ekonomik hedeflerin gölgesinde kalmakta ve bütüncül şekilde ele alınmamaktadır. Bu tez çalışmasında, Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı (SUMP) çerçevesinde yol güvenliği konusu, İstanbul ve Bremen kentleri örneği üzerinden karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Çalışmada, yol güvenliğini etkileyen yapısal ve yönetsel bileşenler; kırılgan yol kullanıcılarının korunması, altyapı güvenliği, hız yönetimi, politika hedefleri, izleme sistemleri ve katılımcılık gibi kriterler üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında her iki kentin güncel SUMP belgeleri incelenmiş, içerik analizi yoluyla yol güvenliğine ilişkin stratejiler sistematik biçimde karşılaştırılmıştır. Nitel çözümleme, uluslararası politika çerçeveleri ile yerel uygulamaların tutarlılığını değerlendirme amacıyla yapılandırılmıştır. Bremen'in sistematik hız yönetimi ve korumalı aktif ulaşım altyapısına dayalı stratejileri ile İstanbul'un toplumsal kapsayıcılık eksenli yaklaşımı farklı açılardan ele alınmıştır. Çalışma sonuçları, her iki kentin farklı ölçek ve planlama kültürlerinden kaynaklanan özgün yol güvenliği yaklaşımları geliştirdiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, Türkiye'de sürdürülebilir ulaşım politikalarının yol güvenliği ekseninde yeniden değerlendirilmesine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
A Sustainable Urban Mobility Plan is a planning approach that aims to design a city's transportation and mobility systems in accordance with the principles of environmental, social, and economic sustainability. It is used to enhance the quality of life in urban areas and to make transportation more accessible, equitable, clean, and safe. However, in many cities—particularly in developing countries—road safety is often overshadowed by environmental, accessibility, or economic goals and is not addressed in a comprehensive manner.This thesis examines the issue of road safety within the framework of Sustainable Urban Mobility Plans (SUMP), using the cities of Istanbul and Bremen as comparative case studies. The research evaluates the structural and administrative components affecting road safety through criteria such as the protection of vulnerable road users, infrastructure safety, speed management, policy objectives, monitoring systems, and public participation. In this context, the current SUMP documents of both cities were analyzed using content analysis, enabling a systematic comparison of their road safety strategies. The qualitative assessment was structured to evaluate the consistency of local practices with international policy frameworks such as Vision Zero. Bremen's strategies, based on systematic speed regulation and protected active transport infrastructure, were compared with Istanbul's approach grounded in social inclusion, particularly through the CETKap framework (Gender Equality and Social Inclusion). The findings reveal that both cities have developed unique approaches to road safety shaped by their planning cultures and urban governance models. This study aims to contribute to the reconsideration of sustainable transport policies in Turkey with a specific focus on road safety.