Investigation of nonequilibrium hypersonic flows over a high speed glide vehicle using su2-nemo
Yüksek hızlı bir süzülen araç üzerindeki denge dışı hipersonik akışların su2-nemo kullanılarak incelenmesi
  1. Tez No: 988558
  2. Yazar: ARDA DOĞANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, deneysel hipersonik süzülen araç HEXAFLY-INT üzerindeki denge dışı hipersonik akış incelenmiştir. Yüksek sıcaklık ve denge dışı etkilerin hâkim olduğu laminer akışlar, açık kaynak kodlu SU2 yazılımı ve onun denge dışı çözücüsü olan NEMO kullanılarak sayısal olarak çözülmüştür. Gerekli termodinamik ve kimyasal özelliklerin hesaplanmasında SU2'nin yerleşik termokimyasal kütüphanesi ile Mutation++ kütüphanesinden yararlanılmıştır. Kavramsal bir uçuş zarfından elde edilen çeşitli irtifa ve Mach sayısı kombinasyonları için parametrik hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizleri gerçekleştirilmiştir. Simülasyonlar, termokimyasal denge dışı süreçlerin yön verdiği yüksek sıcaklık etkilerinin, nominal hipersonik uçuş koşulları altında akış alanının biçimlenmesinde kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Araç geometrisinin iki boyutlu kesiti üzerinden yapılan analizlerle serbest akış koşullarındaki değişimlere karşı akış alanının hassasiyeti değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, akış alanı boyunca gözlemlenen termokimyasal denge dışı etkilerin dağılımının uçuş koşullarına güçlü şekilde bağlı olduğunu göstermekte; bu durum, HEXAFLY-INT konfigürasyonu çevresinde gözlemlenen hipersonik akış fiziğinin karmaşık doğasını bir kez daha vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, nonequilibrium hypersonic flows over hypersonic glides are investigated. High-temperature, non-equilibrium laminar flows are simulated using the open-source software SU2 in conjunction with its non-equilibrium solver NEMO. The native thermochemical library of SU2 and Mutation++ is utilized to compute the necessary thermodynamic and chemical properties. Parametric CFD analyses are carried out for various altitude and Mach number combinations derived from a conceptual trajectory. The simulations demonstrate that high-temperature effects driven by thermochemical non-equilibrium phenomena play a critical role in shaping the flow field under nominal hypersonic flight conditions. A two-dimensional cross-sectional analysis of the vehicle geometry is performed to assess the sensitivity of the flow field to variations in freestream conditions. The findings indicate that the distribution of thermochemical non-equilibrium effects throughout the flow domain exhibit strong dependence on flight conditions, underlining the complex nature of hypersonic flow physics in the vicinity of the HEXAFLY-INT configuration.