Filament üretimi için ekstruder tasarımı ve imalatı
Extruder design and manufacturing for filamentproduction
- Tez No: 988576
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, üç boyutlu yazıcılar için filament üretimine yönelik ekonomik ve erişilebilir bir tek vidalı ekstruderin tasarımı ve imalatını konu edinmektedir. Katmanlı imalat teknolojisinin temel girdilerinden biri olan filamentler, genellikle termoplastik polimerlerin eritilip şekillendirilmesiyle elde edilir. Bu süreçte ekstrüzyon yöntemi kullanılarak, polimerler ısıtıcılar ve vida mekanizması yardımıyla işlenerek istenilen çap ve özelliklerde filament haline getirilir. Tasarlanan ekstruder, düşük maliyetli üretim kapasitesine sahip, farklı polimer türleriyle uyumlu, kompakt ve kullanıcı dostu bir sistem olarak geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı, küçük ölçekli üreticiler için verimli ve sürdürülebilir bir çözüm sunarak, yerli üretim kapasitesini güçlendirmek ve katmanlı imalat teknolojilerinin yaygın kullanımını teşvik etmektir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the design and fabrication of a cost-effective and accessible single-screw extruder for filament production tailored to 3D printing applications. As one of the essential feedstocks in additive manufacturing, filaments are typically produced by melting and shaping thermoplastic polymers. In this context, the extrusion process is employed, where polymers are heated and conveyed through a screw mechanism to obtain filaments with precise diameter and tailored properties. The extruder developed in this study is designed to be low-cost, compact, user-friendly, and compatible with various polymer types. The primary objective is to offer an efficient and sustainable solution for small-scale producers, enhance domestic manufacturing capacity, and contribute to the broader adoption of additive manufacturing technologies.