Keşfi'l Ğumem fi Tarihi'l Ümem adlı eserin 468-612 varaklarının transkripti
- Tez No: 988579
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA BAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
1250 ile 1517 yılları arasında Mısr, Suriye ve Hicaz bölgelerinde hüküm süren Memlûkler, sadece siyasi anlamda değil, kültürel ve toplumsal açıdan da derin etkiler bırakmıştır. Memlûk Devleti, Eyyubilerin yıkılmaya başlaması ve Osmanlı Devleti'nin Mısr'ı ele geçirmesi arasındaki zaman diliminde Mısr ve Suriye'de hüküm sürmüş bir devlettir. Memlûk Devleti'ni 1250 yılında kuran Bahri Memlûkleri 1382 yılına kadar idare etmiş ve onlardan sonra ise 1517 yılına kadar Burcî Memlûkleri idare etmiştir. İki ayrı dönem halinde değerlendirilen bu yönetim, Osmanlıların Mısr'ı fethettiği tarihe dek bölgede güçlü bir Türk-İslam siyasi varlığının devamlılığını sağlamıştır. Memlukler, özellikle Mısr'daki Türk kültürünün yerleşmesinde etkili olmuş; bu yönüyle hem yerel hem bölgesel tarih yazımı açısından dikkat çekici bir örnek teşkil etmiştir. Bu bağlamda, Leysi Çelebi tarafından Osmanlı Türkçesine çevrilen Keşfü'l Gumem fi Tarihi'l-Ümem adlı eser, dönemin sosyal, siyasi ve idari yapısına dair oldukça zengin ve ayrıntılı bilgiler sunmaktadır. Eserin transkripsiyonu yalnızca Memluk tarihine ışık tutmakla kalmayıp, Anadolu'daki şehirler, beylikler ve Memluk Devleti'nin iç dinamikleri hakkında da önemli tespitler içermektedir. Bu yönüyle çalışma, dönemin tarihsel arka planını anlamaya yönelik yapılan akademik araştırmalar için değerli bir kaynak niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Between the years 1250 and 1517 the Mamluks ruled over Egypt, Syria, and the Hejaz regions, leaving profound impacts not only politically, but also cultrullay and socially. The Mamluk Sultanate, established after the collapse of the Ayyubid dynasty, governed Egypt and Syria until the Ottoman Empire took control of Egypt. The Mamluk State, founded in 1250 by the Bahri Mamluks, was later ruled by the Burji Mamluks until 1517. This administration, evaluated in two distinct periods, ensured the continuation of a strong Turkish Islamıc political presence in the region until the Ottomas conguered Egypt. The Mamluks played a significant role in the integration of Turkish culture, particularly in Ehypt; in this respect, the serve as a notable example for both local and regional historiography. In this context, the work Keşfü'l Gumme fi Tarihi'ı-Ümem, translated into Ottoman Turkish by Levsi Çelebi, stands out as a rich and detailed source regarding the social, political and administrative structure of the period. The transcription of this work provides extensive information, not only shedding light on the history of the, Mamluks, but also offering valuable insights into the dynamics of anatolian cities, beyliks and the internal affairs of the Mamluk Sultanate. Thus, this studys serves as a valuable academic resource for understanding the historical background of the are