An Analysis of the opinions of instructors and students towards the problems related with writing activities in writing classes
İngilizce yazım derslerindeki etkinliklere yönelik sorunlara ilişkin öğretmen ve öğrenci görüşlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 98863
  2. Yazar: GÜZİDE ÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF LEYLA TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET İNGİLİZCE YAZIM DERSLERİNDEKİ ETKİNLİKLERE YÖNELİK SORUNLARA İLİŞKİN ÖĞRETMEN VE ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİNİN İNCELENMESİ ( Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Bölümünde Yürütülen Bir Çalışma) ÖNER, Güzide Yüksek Lisans Tezi, İngiliz Dili Eğitimi Tez Yöneticisi: Yrd. Doç. Dr. Elif Leyla Toprak Temmuz, 2000, 222 Sayfa Bu araştırmanın amacı, Gaziantep Üniversitesi Yabancı Diller Bölümündeki öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin görüşleri karşılaştırılarak; İngilizce yazım derslerinde karşılaşılan problemleri ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmanın asıl amacı ders verme tekniği ile yazım yeteneği arasındaki ilişkileri araştırmaktır. Bu çalışmaya rastgele seçilmiş 25 öğretim elemanı ve 133 öğrenci katılmıştır. Öğretim elemanlarının ve öğrencilerin İngilizce yazım çalışmalarına ilişkin görüş farklılıkları incelenerek iki grup karşılaştırılması yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmaya katılan kişilere dağıtılmak üzere bir anket hazırlanmıştır. Sonuçlar yüzdeleri ile tablolarda gösterilmiş ve“%2 ”testi ile anlamlılık dereceleri incelenmiştir. Bu sonuçlara göre öğretim görevlileri ile öğrenciler arasında çok fazla bir görüş ayrılığı yoktur. Araştırmaya katılan öğretim görevlileri ve öğrenciler ön yazım çalışmalarının önemini ve bir yazım aşaması sürecinin olması gerektiğini belirtmişlerdir. Bilim Dalı Sayısal Kodu :ELT 599
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AK ANALYSIS OF THE OPINIONS OF INSTRUCTORS AND STUDENTS TOWARDS THE PROBLEMS RELATED WITH WRITING ACTIVITIES IN WRITING CLASSES (A Study Carried out at Foreign Languages Department of Gaziantep University) By Güzide Oner MA in English Language Teaching Supervisor : Assist. Prof. Dr. Elif Leyla Toprak July, 2000, 222 Pages The purpose of the present study is to analyse the problems concerned with writing activities by investigating the differences in the attitudes of the students and instructors at Foreign Languages Department of Gaziantep University. The main concern of the research is to investigate the relationship between instructions and writing abilities. The subjects of this study consisted of 133 students selected randomly from the preparatory classes, and 25 instructors of Foreign Languages Department. In this study, the differences in the opinions of instructors and students towards writing activities were analysed. In order to collect data, a questionnaire was prepared and administrated to these subjects. The data were analysed by using chi square(non- parametric test of significance). The percentages of the results illustrated in the tables indicate that there are not many differences between the opinions of instructors and students. Informants considerably believe the importance of prewriting activities. The preference of instructors and students seem to be for the writing process. Science Code: ELT 599