İlköğretim müfettişlerinin rehberlik görevlerine ilişkin sorunlar (Gaziantep ve Adıyaman illeri örneği)
Problems of primary education supervisors about their guidance mission
- Tez No: 98864
- Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET YILDIRIM CELKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞLERİNİN REHBERLİK GÖREVLERİNE İLİŞKİN SORUNLARI (Gaziantep ve Adıyaman İlleri Örneği) TAŞAR, H. Hüseyin Yüksek Lisans Tezi, Eğitim Bilimleri Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hikmet Y. CELKAN Temmuz,2000,114 sayfa Bu araştırma, Gaziantep ve Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde görev yapan, İlköğretim Müfettişlerinin rehberlik görevlerine ilişkin sorunlarının ortaya çıkartılması amacıyla yapıldı. Bu amaçla 65 İlköğretim Müfettişi ile Müfettiş Yardımcısına anket uygulanmış olup,uygun doldurulmamış olması nedeniyle iki an ket değerlendirme dışı bırakılmıştır. Değerlendirmeye alman 63 İlköğretim Müfettişi ve Yardımcısının %15.8'i (10) kadın, %84.2'si (53) ise erkeklerden oluşmuştur. Araştırmanın bulgularıjlköğretim Müfettişlerinin kendi bildirimleri ile sınırlı kalmıştır. Verilerin istatistiksel çözümlenmesinde Ki Kare testi kullanılmış olup,yüzdelerden de yararlanma yoluna gidilmiştir. Bu illerde çalışan Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim dalı ile diğer bölümlerden mezun müfettişlerin rehberlik alanına ilişkin sorunları algılama düzeylerinin karşılaştırılması ve gruplar arası farkın tespiti için Ki Kare Çözümlemesi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin çözümlenmesi sonucunda;Eğitim Yönetimi, Denetimi, Planlaması ve Ekonomisi Anabilim dalı ile diğer bölümlerden mezun müfettiş grupları arasında; müfettişlerin: 1. Elverişsiz koşullarda çalıştıkları, buna rağmen verdikleri rehberlikte verimin yüksek olduğu, 2. Yetki ve sorumlulukları arasında eşitsizliğinin olduğu ve bunun rehberlik çalışmalarındaki verimi düşürdüğü, 3. İş yükü fazlalığının olduğu ve bunun da; rehberlik çalışmalarını olum suz etkilediği, 4. Soruşturma rollerinin,rehberlik rollerini olumsuz etkilediği, konularında anlamlı bir fark bulunmazken, 5. Görevleri esnasında mesleki etik değerlere uygun hareket etmedikleri,konusunda ise anlamlı bir fark gözlenmiş olup;“İlköğretim Müfettişleri görevleri esnasında mesleki etik değerlere uygun hareket etmemektedirler”hipotezi ret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Problems Of Primary Education Supervisors About Their Guidance Mission Gaziantep and Adıyaman Cases TASAR, H.Hüseyin Master's Thesis, Educational Sciences Supervisor : Prof.Dr. Hikmet Y.CELKAN July,2000,114 pages This research has been made to reveal the problems which have been faced by primary education supervisors affiliated to the National Education, Provin-cial drectorates of Gaziantep and Adıyaman. For that purpose 65 primary education supervisors and vice-supervisors were applied a survey. Two questionnaire forms were excluded from evaluation due to improper filling. The sumof 63 primary edu-cation supervisors and vice-supervisors, whose surveys were evaluated, consists of 15.8 % (10) women and 84.2 % (53) men. Data of the research is limited to the information gathered from the statements given by primaryeducation supervisors. Kİ square test has been used for the analysis of the collected data,percentage has also been considered in the analysis stage. The following hypotheses were tested to seek differences between the opinions of the two groups no significant differences have been found; 1-They worked under inconvenient conditions, but they are still produc-tive in guidance 2-Their responsibilities weigh far beyond their authority, which leads to a decrease in productivity in guidance. 3 -They have a heavy work burden and this burden has a negative impact on guidance. 4- Their investigation role has affected their guidance role in a negative way. But, their opinions have differed significantly from each other's on the hypothesis that; 5- They ignore the ethical norms during work and the hypothesis has been refused.