Darbeli aşınma deney cihazı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of impact wear testing device
  1. Tez No: 988662
  2. Yazar: YUSUF ŞEYRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖCAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Malzeme mühendisliği alanında malzemelerin darbeli aşınması, konstrüksiyonların tasarlanması aşamasında büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple herhangi bir tasarımda kullanılacak makine elemanının mekanik özelliklerini belirleyebilmek adına darbeli aşınma cihazı önemli bir enstrümandır. Bu çalışmada tasarımı yapılan cihazın literatürde bazı örnekleri mevcut olup cihaz, mekanik olarak tarafımızca imal edilerek, otomasyon kısmı elektronik kontrol sistemleri ile tamamlanmıştır. Darbeli aşınma deneylerinde malzeme olarak AZ61 magnezyum alaşımı seçilmiştir. Korozyon direncinin düşük olması sebebiyle Al-5Mg kaplama uygulanmış ve işlemsiz numunelerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Deneyler, atmosfer ortamında ve %3,5 NaCl ortamında 2,5Hz ile 5,0Hz frekanslar altında 103, 105 çevrimlere tabii tutularak yürütülmüş olup veriler SEM-EDX, 2D Profilometre, Sertlik, yüzey analiz cihazları ile alınarak sonuçlar değerlendirilmiştir. Verilere göre kaplama işleminin AZ61'in darbeli aşınma özelliklerini korozif ortamda iyileştirdiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
In the field of materials engineering, the impact wear of materials holds significant importance during the design phase of constructions. Therefore, an impact wear testing apparatus is a crucial instrument to determine the mechanical properties of any machine element to be used in a design. In this study, although there exist some examples of similar devices in the literature, the apparatus was manufactured mechanically by us, and the automation part was completed with electronic control systems. AZ61 magnesium alloy was selected as the material for impact wear experiments. Due to its low corrosion resistance, Al-5Mg coating was applied and compared with untreated samples. The experiments were conducted subjecting the specimens to 103 and 105 cycles at frequencies of 2,5Hz and 5,0Hz in both atmospheric and 3,5% NaCl environments. Data were collected using SEM-EDX, 2D Profilometer, Hardness, and surface analysis devices, and the results were evaluated. According to the results, it was observed that the coating process improved the impact wear properties of AZ61 in corrosive environments.