Definitif radyoterapi uygulanan larinks kanserli hastalarda miyopeni, miyosteatoz ve inflamatuar belirteçlerin prognoz üzerine etkisi
The effect of myopenia, myosteatosis, and inflammatory markers on prognosis in laryngeal cancer patients treated with definitive radiotherapy
- Tez No: 988690
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUR KOCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda definitif radyoterapi uygulanan larinks kanserli hastalarda miyopeni, miyosteatoz ve inflamatuar belirteçlerin prognoz üzerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza 2015-2024 yılları arasında larinks kanseri nedeniyle definitif radyoterapi uygulanmış 146 hasta dahil edilmiştir. Miyopeni ve miyosteatozun değerlendirilmesi için masseter kas indeksi (MKİ) ve Hounsfield ünite ortalama hesaplaması (HUAC) kullanılmıştır. Bu değerler zigomatik arkın 2 cm altından, tek bir aksiyel BT kesitinden elde edilmiştir. İnflamatuar belirteç olarak Global-İmmün-Nutrisyon-İnflamasyon-İndeksi (GİNİ) kullanılmış ve orijinal formülü ile hesaplanmıştır: GİNİ= [(C-reaktif protein × Monosit × Trombosit × Nötrofil) ÷ (Albümin × Lenfosit)]. MKİ, HUAC ve GİNİ için kesme değerlerini belirlemek için ROC eğrisi analizi kullanılmıştır. Miyopeni, miyosteatoz ve GİNİ'nin sağkalım analizleri için Kaplan Meier ve log-rank analizi kullanılmıştır. Ayrıca OS ve PFS üzerindeki etkileri tek değişkenli ve çok değişkenli Cox regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızın median takip süresi 50 ay ve genel sağkalım süresi ortalama 89,6 aydır. ROC analizi sonucunda GİNİ için optimal kesme değeri 139,67, MKİ için 2,83 cm²/m² olarak belirlenmiştir. Yüksek GİNİ'ye sahip olan hastaların düşük GİNİ'ye sahip olanlara göre OS (p<0,001), PFS (p<0,001), LRFS (p=0,008) anlamlı olarak daha kısa bulunmuştur. Düşük MKİ sahip hastaların OS (p<0,001), PFS (p<0,001), LRFS (p=0,004) yüksek MKİ'li hastalara göre anlamlı olarak kısa bulunmuştur. Ayrıca GİNİ ve MKİ; çok değişkenli analizde OS (GİNİ için p=0,004, MKİ için p=0,016) ve PFS (GİNİ için p=0,003, MKİ için p=0,019) açısından bağımsız prognostik faktörler olarak bulunmuştur. Mevcut çalışmamız definitif radyoterapi uygulanan larinks kanserli hastalarda tedavi öncesi MKİ'nin ve GİNİ'nin sağkalım sonuçlarını tahmin etmede umut vadeden belirteçler olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to investigate the prognostic significance of myopenia, myosteatosis, and inflammatory markers in patients with laryngeal cancer treated with definitive radiotherapy. A total of 146 patients who underwent definitive radiotherapy for laryngeal cancer between 2015 and 2024 were included. Myopenia and myosteatosis were evaluated using the masseter muscle index (MMI) and the Hounsfield Unit Average Calculation (HUAC), respectively. All measurements were obtained from a single axial CT slice acquired 2 cm below the zygomatic arch. The Global Immune–Nutrition–Inflammation Index (GINI) was used as the inflammatory biomarker and was calculated using its original formula: GINI = [(C-reactive protein × Monocytes × Platelets × Neutrophils) ÷ (Albumin × Lymphocytes)]. Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis was performed to establish the optimal cutoff values for MMI, HUAC, and GINI. Survival outcomes in relation to myopenia, myosteatosis, and GINI were assessed using the Kaplan–Meier method and compared using the log-rank test. Additionally, univariate and multivariate Cox proportional hazards regression analyses were conducted to determine the independent prognostic effects of these parameters on OS and PFS. The median follow-up duration was 50 months, and the mean overall survival was 89.6 months. ROC analysis identified optimal cutoff values of 139,67 for GINI and 2.83 cm²/m² for MMI. Patients with high GINI values had significantly shorter OS (p < 0.001), PFS (p < 0.001), and LRFS (p = 0.008) than those with low GINI values. Similarly, low MMI was associated with significantly shorter OS (p < 0.001), PFS (p < 0.001), and LRFS (p = 0.004) compared with high MMI. In multivariate analysis, both GINI and MMI emerged as independent prognostic factors for OS (p = 0.004 for GINI; p = 0.016 for MMI) and PFS (p = 0.003 for GINI; p = 0.019 for MMI). These findings suggest that pretreatment MMI and GINI may serve as promising biomarkers for predicting survival outcomes in patients with laryngeal cancer undergoing definitive radiotherapy.